Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProkuratura kieruje akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia hulajnogą elektryczną

Prokuratura kieruje akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia hulajnogą elektryczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 kwiecień 2023 10:02

We wrześniu przy ulicy Wojska Polskiego, nieopodal Mostu Uniwersyteckiego 38-letni kierujący hulajnogą elektryczną potrącił 52-latke, która w stanie krytycznym trafiła do szpitala, gdzie kilka dni później zmarła. Było to pierwsze tego typu zdarzenie w Bydgoszczy, które nakazywało zadać publicznie pytania o kwestie bezpieczeństwa.

Śledczy ustalili, że do zdarzenia doszło na ścieżce rowerowej, na którą kobieta wkroczyła. Biegli ustalili, że kierujący pojazdem poruszał się znacznie za szybko, zgodnie z przepisami maksymalna prędkość to 20 km/h, ekspertyzy biegłych sugerują, że mógł on jechać nawet 40 km/h, ale dokładne ustalenie tej prędkości jest wręcz niemożliwe. Prokuratura postawiła zarzut niemyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za co przewiduje się karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. O winie i jej stopniu zadecyduje już sąd.

 

Problem bezpieczeństwa jest

Tamto zdarzenie naocznie pokazało nam, że problem bezpieczeństwa jest realny. Ostatnio było głośno o referendum we Francji, w którym mieszkańcy zdecydowali, że od jesieni nie będzie można w stolicy Francji prowadzić wypożyczalni hulajnóg, pozostaną jedynie te prywatne, co powinno zmniejszyć na tężenie.

 

Różnica pomiędzy Polską a większością krajów zachodnich jest taka, że tam infrastruktura rowerowa jest budowana na poziomie jezdni, w Polsce natomiast popularne stało się projektowanie traktów rowerowych oddzielonych od części pieszej chodnika, ten trend dominuje też w Bydgoszczy. Sprawia to, że rowerzyści mogą czuć się bezpieczniej, bo nie mają obok siebie samochodów, ale mniej bezpieczni są już piesi.

Działająca w Bydgoszczy wypożyczalnia zapewnia na swoich stronach internetowych, że jej hulajnogi mają blokadę prędkości maksymalnej na poziomie 25 km/h, czyli przekroczenie przepisów dotyczących prędkości jest możliwie niewielkie.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu