Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Krzemieńczuku powstanie Skwer Bydgoski. Zabiegał o to młody aktywista

W Krzemieńczuku powstanie Skwer Bydgoski. Zabiegał o to młody aktywista

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 czerwiec 2023 07:28
W Krzemieńczuku powstanie Skwer Bydgoski. Zabiegał o to młody aktywista Mapy Google

Magistrat w Krzemieńczuku poinformował, że jeden ze skwerów w tym mieście zostanie nazwany Skwerem Bydgoskim. Zabiegał o to młody aktywista z tego miasta Artem Riasa, który przez kilka lat studiował w Polsce. Skwer jako teren zielony już sam w sobie nawiązuje do zielonego charakteru Bydgoszczy, ponadto znajdzie się on blisko rzeki Kahamlik, co z kolei nawiązywać może do położenia Bydgoszczy nad rzeką.

Kahamlik to jeden z dopływów Dniepru, najważniejszej rzeki Ukrainy. Brda przepływająca przez Wisłę to także jeden z dopływów najważniejszej polskiej rzeki Wisły.

 

Celem uhonorowania Bydgoszczy jest wyrażenie podziękowania za wsparcie jakie okazują bydgoszczanie Krzemieńczukowi w czasie wojny.

 

W czerwcu ubiegłego roku rozmawialiśmy z inicjatorem uhonorowania Bydgoszczy w Krzemieńczuku Artemem Riasą -  Już w w 2015 roku proponowałem w Krzemieńczuku nazwać z topominów ,,ulicą Bydgoską” i także innych miast partnerskich. Takimi działaniami miękkimi chciałem polepszać relacje dyplomatyczne. Wtedy miałem tylko 17 lat i nikt młodego dyplomaty nie słuchał.

 

Rok 2022 wraz z wojną na Ukrainie przyniósł dyskusję o nazewnictwie, aby wyeliminować symbolikę nawiązującą do wyższości Rosjan nad Ukraińcami. Riasa przy tej okazji uznał, że warto aby miasta partnerskie Krzemieńczuka, w szczególności te zaangażowane w pomoc, a takim miastem jest Bydgoszcz, w jakiś sposób uhonorować.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu