Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz przybliżyła Ukrainę do NATO i myśliwców F-16

Bydgoszcz przybliżyła Ukrainę do NATO i myśliwców F-16

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 lipiec 2023 00:57
CWIX 2023 CWIX 2023

Ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiorow poinformował, że ukraiński system dowodzenia Delta jest gotowy do integracji z zachodnimi systemami, w tym też z myśliwcami F-16, które część państw NATO chce przekazać Ukrainie. Z punktu widzenia przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO nie tylko istotna jest polityka, o czym dyskutowano do wczoraj na szczycie w Wilnie, ale bardzo ważne jest też dostosowanie ukraińskiej armii do standardów NATO. W tym ważną rolę odegrała Bydgoszcz.

 

Pod koniec czerwca relacjonowaliśmy kończące się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy ćwiczenia CWIX, czyli najważniejsze wydarzenie w roku dla NATO dotyczące budowania interoperacyjność. Ideą CWIX jest wzajemne testowanie systemów przez poszczególne państwa, aby umożliwić ich współpracę na potencjalnym polu bitwy. W CWIX udział biorą nie tylko członkowie NATO, ale też przedstawiciele państw współpracujących, kilka razy obecna była też Ukraina.

 

Ukraińcy na CWIX gościli również w tym roku testując właśnie system Delta, skupiano się głównie na protokole 16 Delty, który ma umożliwiać integrowanie z uzbrojeniem jakie Ukraińcy otrzymują od członków NATO. Minister Fiodorow w swoim wpisie informuje, że Delta pozwala na pogląd pola bitwy w czasie rzeczywistym, z uwzględnianiem lokalizacji wroga, dzięki konsolidowaniu danych z rozpoznania lotniczego, satelitarnego oraz dronów i radarów.

 

Wpis Fiodorowa nie przeszedł bez echa, bowiem wspominają o integracji Delty jako milowym kroku zarówno ukraińskie media, są jednak też depesze w anglojęzycznych mediach. Co istotne - podkreśla się, że Delta była testowana z powodzeniem w Bydgoszczy podczas CWIX.

Ukraina pierwszy raz na CWIX w Bydgoszczy była obecna w 2018 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu