Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj w Bydgoszczy rozpoczną się szachowe Mistrzostwa Świata. Niestety szachownice spływają krwią!

Dzisiaj w Bydgoszczy rozpoczną się szachowe Mistrzostwa Świata. Niestety szachownice spływają krwią!

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 wrzesień 2023 17:39
Szef FIDE w lipcu spotkał się z rzecznikiem Kremla Szef FIDE w lipcu spotkał się z rzecznikiem Kremla Twitter

We wtorek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej zainaugurowane zostaną Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet w szachach pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Trudno się jednak cieszyć, bowiem w marcu w ostatniej chwili światowa federacja FIDE odebrała Bydgoszczy organizację Women's Grand Prix bez podania przyczyn, które przeniesiono na Cypr. Oburzenie może budzić także ostatnie spotkanie prezydenta FIDE z rzecznikiem Kremla. Z tego też powodu, nawet pomimo tego, że to największe zawody szachowe w Bydgoszczy od dziesięcioleci – nie mamy powodów do radości.

 

Są sprawy, gdy rywalizacja sportowa schodzi na plan dalszy, a taką sprawą jest na pewno rosyjska agresja na Ukrainę, która przyniosła tylko śmierć i cierpienie. FIDE w marcu odebrało Bydgoszczy Women's Grand Prix, ale nie miało już odwagi podać oficjalnych powodów. Nieoficjalnie jednak każdy kto się interesuje tematyką, doskonale zna powody. Polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki postawiło warunek Rosjankom dotyczący startu na zawodach w Polsce – potępienie wojny Putina. FIDE żeby nie doszło do krępujących dla Rosjanek sytuacji postanowiło przenieść zawody na Cypr. Nie bez wpływu może być też sponsor główny tamtego cyklu, którego prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski objął sankcjami za wspieranie wojny.

 

W marcu w ramach pocieszenia za odebranie Women's Grand Prix postanowiono przyznać Bydgoszczy dzisiejsze zawody. Nie sposób nie odczuć, że FIDE zakpiło z Bydgoszczy.

 

Kawka u Pieskova

Kilka federacji szachowych jest oburzone postawą prezydenta FIDE Arkadego Dvorkovichowa, byłego premiera Rosji, do niedawna bliskiego współpracownika Putina, który w lipcu Międzynarodowy Dzień Szachów świętował w Rosji na spotkaniu z rzecznikiem Kremla Pieskovem. Nie bez powodu wielu uważa FIDE za agendę rosyjskiej dyplomacji.

 

Sformułowania sugerujące krew na rękach FIDE wprost wyraża ukraińska federacja szachowa.

 

Sport schodzi na dalszy plan

Z uwagi na postawę FIDE wobec Bydgoszczy, będziemy bojkotować rozpoczynający się turniej, do czego zachęcamy też inne media, natomiast głośno będziemy pisać o fałszu FIDE.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu