Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKtórym największym miastem w Polsce będzie Bydgoszcz w 2060 roku?

Którym największym miastem w Polsce będzie Bydgoszcz w 2060 roku?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 wrzesień 2023 00:20

Bydgoszcz nazywana jest dzisiaj ósmym co do wielkości miastem w Polsce, choć od ubiegłego roku jesteśmy dziewiąci za Lublinem. Jak wynika z opublikowanej przed tygodniem wieloletniej prognozy ludności – w 2060 roku populacja Bydgoszczy spaść ma do 219 tys. mieszkańców. Jak to wyglądać będzie na tle Polski?


Żeby nie trzymać za długo w niepewności – w 2060 roku Bydgoszcz według prognoz będzie 10. największym miastem w Polsce. Oprócz Lublina wyprzedzić ma nas także Białystok, co nastąpi dopiero za kilkanaście lat. Dzisiaj Białystok nie ma bowiem nawet 300 tys. mieszkańców, prognozy wieloletnie GUS przewidują, że Białystok będzie miał wyższą populację od Bydgoszczy dopiero w 2043 roku. Bydgoszcz natomiast poniżej 300 tys. mieszkańców ma spaść w 2033 roku, czyli za 10 lat.

 

Prognozy mogą się zmieniać

To są prognozy odwołujące się wiele lat do przodu, naturalne jest, że mogą one ulegać korektom. Nie mniej jednak w ostatnich latach notujemy bardzo niepokojący spadek liczby urodzeń w Bydgoszczy.

 

Na zmianę układu wpłynąć mogą też inkorporacje, czyli wchłanianie przez duże miasta mniejszych gmin. Trudno dzisiaj oszacować w ilu miejscach w ciągu najbliższych 40 lat będą takie decyzje podjęte, czy np. również nie obejmą one Bydgoszczy. O ile Bydgoszcz zmniejszyć ma populację z 330 tys. do 219 tys. w 2060 roku, to otaczający go powiat bydgoski powiększyć ma się z 125 tys. mieszkańców do 140 tys.

 

Prognozowana wielkość miast w 2060 roku:
1. Warszawa – 1,8 mln
2. Kraków – 827 tys.
3. Wrocław – 622 tys.
4. Gdańsk - 470 tys.
5. Łódź - 458 tys.
6. Poznań – 416 tys.

7. Szczecin – 312 tys.
8. Lublin – 273 tys.
9. Białystok – 243 tys.
10. Bydgoszcz – 219 tys.
----------------
Katowice 204 tys.
Rzeszów 202 tys.
Gdynia 186 tys.
Toruń 146 tys.
Olsztyn 126 tys.
Opole 106 tys.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu