Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDziwne związki Edgara K. z Kujawami. Czy one zatopiły Latosa?

Dziwne związki Edgara K. z Kujawami. Czy one zatopiły Latosa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 wrzesień 2023 06:55
Edgar K. z bliskim współpracownikiem Latosa Edgar K. z bliskim współpracownikiem Latosa

Edgar K. to dzisiaj główny oskarżony w aferze w aferze wizowej, to on miał naciskać na pracowników polskich ambasad, aby przyśpieszali wydawanie wielokrotnych wiz schengen obywatelom azjatyckich państw. W piątek, podobnie jak lokalna Gazeta Wyborcza informowaliśmy, iż Edgar K. był do lipca członkiem zarządu fundacji Kujawski Instytut Myśli Patriotycznej z siedzibą w Białych Błotach, która w dość kontrowersyjnych okolicznościach otrzymała ponad 350 tys. zł dotacji z Narodowego Instytutu Wolności.

 

Edgar K. jako współpracownik zdymisjonowanego niedawno wiceszefa polskiego MSZ miał naciskać na wizy da obywateli Indii, którzy rzekomo byli filmowcami. Jak się później okazało z Polski na tych wizach udali się do Meksyku, skąd próbowali przedostać się nielegalnie do Stanów Zjednoczonych. Nadużycia wyszły głównie dlatego, że problem zauważyli Amerykanie. Edgarem K. zainteresowało się CBA, a w kwietniu usłyszał zarzuty prokuratorskie, spędził też jakiś czas w areszcie.

 

Jak Edgar K. znalazł się w podbydgoskiej fundacji?

O Kujawskim Instytucie Myśli Patriotycznej pisaliśmy głównie za sprawą bardzo wysokiej dotacji, którą organizacja otrzymała zaledwie kilka miesięcy po rejestracji, choć organizacja nie miała nawet planów działania. Jak jednak Edgar K. który pochodzi ze świętokrzyskiego i z Kujawami chyba nigdy nie miał nic wspólnego, znalazł się nagle tej organizacji?

 

Jak pisaliśmy – wcześniej był on wiceprezesem Fundacji Służby Niepodległej, która z NIW otrzymała do tej pory około miliona złotych. W zarządzie Kujawskiego Instytutu Myśli Patriotycznej był od października 2022 roku, czyli zebrania założycielskiego, fundacja już w styczniu zawnioskowała o wysoką dotację do NIW, a ten w pierwszym możliwym naborze przyznał ponad 350 tys. już w maju. Pokazuje to, że za tą postacią jakoś ,,szczęśliwie” szły granty.


Nie wyjaśnia to jednak jeszcze, jak trafił on na Kujawy. We wrześniu 2020 roku Edgar K. mając 21-lat zostaje wybrany młodzieżowym polskim delegatem przy ONZ. Wówczas stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita krytykowała, że MSZ dokonał jego wyboru bez konkursu. Pół roku później Edgar K. ponownie zostaje wybrany na polskiego delegata, tym razem było ich trzech – w tym asystent posła Tomasza Latosa Piotr Okulski. Nominację obaj odebrali w lipcu 2021 roku od wiceministra Piotra Wawrzyka, który został za aferę wizową zdymisjonowany oraz PiS nie wystawił go na listach wyborczych.

 

Fot: MSZ

 

 

Od tego momentu jak pokazują wpisy z mediów społecznościowych Okulski i Edgar K. blisko ze sobą współpracowali. W październiku sąd rejestruje Kujawski Instytut Myśli Patriotycznej, którego prezesem zostaje Klara Lipka, w swoim biogramie chwali się, że działała w Fundacji Służba Niepodległej, tej samej której wiceprezesem do połowy 2022 roku był Edgar K. Chwilę później – na początku grudnia – poseł Tomasz Latos rejestruję ją jako swoja asystentkę. W styczniu fundacja złożyła wniosek o dotację, a w maju NIW ją przyznał.

 

Coraz większe wątpliwości wobec Narodowego Instytutu Wolności

NIW tłumaczy, że wnioski o dotację oceniają niezależni eksperci, zatem trudno jest podważyć zasadność przyznania dofinansowania. Zapoznaliśmy się z wnioskiem Kujawskiego Instytutu Myśli Patriotycznej i rzuca się w oczy brak jakiejkolwiek strategii działania, nawet więcej – organizacja chce za środki z dotacji ją dopiero opracować. Organizacja nie ma nawet strony internetowej, na Facebook-u obserwuje ją około 600 osób, ostatnio miała miejsce pierwsza inicjatywa – złożenie kwiatów 1 września na bydgoskich miejscach pamięci. To wystarczyło, aby NIW przyznał jednak ponad 350 tys. zł dotacji.

 

Jedyny atut jaki we wniosku próbuje pokazać fundacja to ,,zgrany zespół”, we wniosku pojawiają się cztery nazwiska, w tym Edgara K. Zatrzymanie i postawienie w kwietniu jemu zarzutów nie miało dla NIW znaczenia, bo w maju wnioskowana dotacja została przyznana.

 

Wawrzyk znikną z polityki w podobny sposób jak Latos

1 września zaskoczeniem okazała się dymisja Piotra Wawrzyka z wiceszefa MSZ, premier Morawiecki tłumaczył to lakonicznie ,,brakiem satysfakcji ze współpracy”. Kilka dni później podobnie jak bydgoski poseł Tomasz Latos nie znalazł się na liście wyborczej PiS w wyborach parlamentarnych.

 

Inne organizacje mają mniejsze powiązania z K.

Edgar K. aktywny był w wielu organizacjach pozarządowych, do czerwca był wieceprezesem Fundacji Polski Instytut Liderów, która również była hojnie dotowana przez Narodowy Instytut Wolności. Według KRS K. nadal jest członkiem zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, także dotowanej obficie przez NIW. W zarządzie tej organizacji zasiada Tymoteusz Zych, będący jednocześnie członkiem Rady Narodowego Instytutu Wolności. Wiele razy wypominano to, bowiem Zych jednocześnie zasiadał w Radzie NIW, a organizacje z nim związane (chociażby wskazana Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej) otrzymała z NIW dotacje.

 

Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej w Bydgoszczy tworzą dwie organizację: Stowarzyszenie Sanctus Paulus (wydająca stronę katolicka.bydgoszcz.pl) oraz Fundację Mariana Rejewskiego (jej prezesem jest Krzysztof Drozdowski, w 2019 roku lider kujawsko-pomorskiej listy Konfederacji, przed rokiem zasłynął fakeowym wpisem na Twitterze, iż w bydgoskiej szkole jest klasa zdominowana przez uczniów z Ukrainy). W powiecie bydgoskim mamy jeszcze Fundację Bezpieczny Świat (wydającą stronę tygodnikbydgoski.pl). Fundację Bezpieczny Świat i Stowarzyszenie Sanctus Paulus łączy to, że prezesami jest małżeństwo. Wszystkie te trzy organizacje łączy jednak też dotowanie przez NIW – Fundacja Rejewskiego w tym roku większą dotację otrzymała po raz pierwszy, ale pozostałe dwie przez ostatnie lata przekroczyły łącznie grubo milion złotych z dotacji.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu