Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProm zakończył tegoroczny sezon – częściej cumował niż pływał

Prom zakończył tegoroczny sezon – częściej cumował niż pływał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 listopad 2023 07:06
Prom zakończył tegoroczny sezon – częściej cumował niż pływał Fot: ZDW

W środę Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że na okres jesienno-zimowy przeprawa promowa w Solcu Kujawskim została zawieszona, trochę paradoksalnie bowiem w ostatnich dniach po długich tygodniach posuchy poziom Wisły urósł do stanu który powinien umożliwiać żeglugę. Nie wiemy ile dni od inauguracji przeprawy na przełomie kwietnia-maja prom w sumie pływał, bowiem Urząd Marszałkowski nie widzi potrzeby gromadzenia takich danych, ale nie było to zbyt wiele dni.

Żeby prom mógł komfortowo przewozić samochody potrzebne jest około 2 metrów na Wiśle, poniżej 1,8 metra nie są przewożeni nawet piesi i rowerzyści. W ostatnich tygodniach Wisła utrzymywała się bliżej poziomu poniżej 1,5 metra, dopiero kilka dni temu urosła powyżej 2 metrów.

 

21 sierpnia na stronach ZDW pojawił się komunikat o wstrzymaniu przeprawy z powodu zbyt niskiego poziomu Wisły, a że ten niski stan się utrzymywał tak mijały kolejne tygodnie. Dwa tygodnie temu mieliśmy 2 miesiące od zawieszenia. Nie mamy informacji czy w ostatnich dniach jakieś rejsy były – od odwieszeniu przeprawy nie informował też ZDW, zatem najprawdopodobniej ten sezon żeglugowy zakończył się już pod koniec sierpnia, a że zaczął się w maju to był dość krótki.

 

Według ekspertyzy wykonanej przez bydgoskich naukowców prom miał pływać cały rok, wyliczono iż z powodu złych warunków hydrologicznych średnio wyłączany byłby na 7,3 dnia rocznie. Dodatkowo raz na 5 lat – statystycznie – pojawić się może pokrywa lodowa, która wyłączałaby prom z eksploatacji na kilka dni dłużej. W okresie od maja do listopada pokrywy lodowej nie zauważyliśmy, a prom częściej cumował niż pływał.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu