Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa tydzień radni uchwalą budżet. Opozycja chce likwidować gazetkę propagandową, podobnie jak Razem. Jest też pomysł kolejowy

Za tydzień radni uchwalą budżet. Opozycja chce likwidować gazetkę propagandową, podobnie jak Razem. Jest też pomysł kolejowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 grudzień 2023 10:25

W przyszłą środę Rada Miasta Bydgoszczy planuje uchwalić budżet miasta na 2024 rok. Projekt zaprezentowany przez prezydenta Rafała Bruskiego zakłada blisko 0,5 mld zł na inwestycję - największe planowane wydatki to m,in. budowa nowej zajezdni tramwajowej na ponad 50 mln zł, modernizacja torowisk tramwajowych w związku z budową torowiska na Moście Kazimiera Wielkiego na 21,6 mln zł, na modernizację dróg lokalnych przy udziale rządowych środków przewidziano 22,8 mln zł.


W przyszłym roku dalej będą realizowane zadania związane z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania co kosztować ma ponad 21 mln zł. Mamy też środki na modernizację Teatru Polskiego w kwocie ok. 25 mln zł i na halę lekkoatletyczną na Zawiszy za 20 mln zł.

 


Radni składali poprawki

Do poniedziałku kluby radnych, a do wtorku indywidualni radni, mogli składać propozycje poprawek budżetowych. W ubiegłym tygodniu lewicowa partia Razem, która w Sejmie blisko współpracuje z Nową Lewicą wniosła , aby środki z Parku Centralnego przesunąć na dofinansowanie komunikacji miejskie. Działacze w uzasadnieniu wskazali na wątpliwości tej inwestycji ze strony ekologicznej. W praktyce przesunięte byłoby jedynie 100 tys. zł bo 8 mln zł to środki rządowe z Polskiego Ładu, które mogą być wydane jedynie na ten cel – inaczej przepadają. Nikt z radnych tej poprawki nie zgłosił w terminie, zatem ta inicjatywa za tydzień nie będzie procedowana.

 

Z partii Razem wyszła też inicjatywa, aby przesunąć środki z wydawania gazetki ratuszowej ,,Bydgoszcz Informuje” na wsparcie położnictwa w Szpitalu Miejskim. Ta poprawka również nie trafi pod głosowanie, choć radni będą decydować o przyszłości mediów propagandowych ratusza. Klub radnych PiS chce, aby te środki przesunąć na opracowanie dokumentacji dla budowy toru saneczkowe w Myślęcinku z prawdziwego zdarzenia. Ten wniosek powinien być w środę głosowany.

 

Opozycja chce również, aby ratusz w nowym roku budżetowym zlecił opracowanie dokumentacji dla budowy linii kolejowej łączącej stacje Bydgoszcz Żółwin z linią kolejową biegnącą do Torunia, rozbudowę linii kolejowej nr 209 w Fordonie do drugiego toru oraz modernizacji linii nr 356 do Kcyni, w celu zaaplikowania o środki europejskie na kolej aglomeracyjną. Budowa łącznika z Żółwina pozwoliłaby pociągi z Torunia trasować w bliskiej odległości Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, co ożywiło by gospodarczo ten obszar.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu