Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProNatura uruchomiła nowoczesną sortownie. Poprawi ona wskaźniki recyclingu

ProNatura uruchomiła nowoczesną sortownie. Poprawi ona wskaźniki recyclingu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 21 styczeń 2024 00:39
ProNatura uruchomiła nowoczesną sortownie. Poprawi ona wskaźniki recyclingu Fot: Robert Sawicki / UMB

Przy ulicy Prądocińskiej, pomiędzy Bydgoszcza i Solcem Kujawskim bydgoska spółka komunalna ProNatura uruchomiła nowoczesną sortownie odpadów, która zwiększy stopień odzysku surowców wtórnych. Sortownia będzie uzupełnieniem dla spalarni odpadów, która również należy do ProNatury. Sortownia kosztowała ponad 89 mln zł, z czego 41 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Odbiory inwestycji dokonano jeszcze w grudniu, zatem w styczniu sortownia mogła wystartować. Sito bębnowe pomieści masę około 60 ton, rocznie sortownia jest wstanie przesortować 30 tys. ton odpadów.

 

- Bydgoszcz weszła do tzw. ekstraklasy branżowej, będąc jednym z pierwszych polskich miast, w których udało się „domknąć” system gospodarki odpadami, za sprawą ekoelektrociepłowni zasilanej odpadami. Dziś efekty działania tej instalacji są nie tylko odczuwalne w postaci sprawnie działającego systemu, ale pozwoliły także na ambitne planowanie dalszego rozwoju - mówi Konrad Mikołajski, prezes Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura.

 

Większy odzysk surowców wtórnych to przede wszystkim korzyść ekologiczna.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu