Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUlica Kręta pozostaje

Ulica Kręta pozostaje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2024 06:12
Ulica Kręta pozostaje CC BY-SA 4.0 by Mariusz Guć -

Był plan, aby w środę radni głosowali nad zmianą nazwy ulicy Krętej na Jazzową, co miało być swego rodzaju hołdem dla działającego przy niej od ponad 30 lat klubu Eljazz. Ten pomysł oburzył jednak regionalistów, którzy mówili o 170 letniej tradycji nazwy Krętej. Prezydent punkt wycofał z porządku obrad, wszystko wskazuje na to, że bez dyskusji na Radzie Miasta inicjatywa upadla.

Miasto Bydgoszcz posiada długie tradycje w odniesieniu do muzyki jazzowej i odbywających się w mieście festiwali jazzowych, które zostały zapoczątkowane w latach 70. ubiegłego stulecia – napisano w uzasadnieniu do uchwały, w sprawie zmiany ulicy na Jazzową. Po przeciwnej stronie pojawiły się jednak głosy krytyczne regionalistów. Kierownik Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury Bogna Derkowska-Kostkowska w krytycznym liście stwierdziła, że Bydgoszcz nie musi udowadniać, że jestem miastem muzyki. Natomiat ulica Kręta w polskiej wymowie to już blisko 99 lat tradycji, co podkreśliła w swoim komentarzu dr Monika Opioła-Cegiełka. Jak doliczymy Krętą w niemieckiej wymowie ,,Krummegasse” to mamy już 170 lat tradycji.

 

Jak jednak wspomnieliśmy – decyzją prezydenta Rafała Bruskiego, bez dyskusji na sesji Rady Miasta, ten pomysł wycofano.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu