Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo 7 latach udało się znaleźć wykonawcę dla STEŚ obwodnicy Białych Błota

Po 7 latach udało się znaleźć wykonawcę dla STEŚ obwodnicy Białych Błota

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 kwiecień 2024 00:18

Na przełomie 2017 i 2018 roku cztery samorządy podpisały list intencyjny w sprawie budowy obwodnicy Białych Błot, deklarując się sfinansować wspólnie opracowanie studium STEŚ, które ma określić przebieg obwodnicy i oszacować jej koszty. Gdyby ktoś powiedział, że wykonawca tego studium będzie wyłoniony dopiero w marcu 2024 roku, zapewne nikt by nie wierzył. Taka jest jednak rzeczywistość.

 

W ostatni dniu roboczym przed świętami – czyli w piątek 29 marca wybrano ofertę firmy Znak Gdańsk na 737,8 tys. zł. Z tego powodu data 29 marca 2024 roku staje się wręcz historyczna dla tego przedsięwzięcia. Dużo można by opisywać, dlaczego dopiero teraz wybrano wykonawcę, choć list intencyjny podpisano pod koniec 2017 roku, może lepiej to jednak zostawmy, bo by trzeba opisywać różne zawirowania polityczne. Prace nad STEŚ potrwają około 2 lat, zatem inwestycja może najszybciej ruszyć w drugiej połowie 2026 roku.

 

Samorządy (czyli: gmina Białe Błota, Powiat Bydgoski, Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie) planowały wstępnie wydać wspólnie 600 tys. zł na STEŚ. Żeby rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę na poziomie 737,8 tys. zł, trzeba było zwiększyć ten budżet.

 

Przypomnijmy, że w środę zebrali się mieszkańcy okolic torów kolejowych, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec przebiegu obwodnicy w okolicy ich domów oraz oczekiwanie udziału w pracach nad STEŚ już na pierwszych jego etapach. Prace ruszą w momencie podpisania umowy z wykonawcą wybranym w tym przetargu.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

 • Po kujawsko-pomorskim statystycznie jeździ najwięcej pijanych kierowców

  W 2023 roku policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców – to ogromna liczba, przy czym optymizmu dodaje to, że z roku na rok jest ona coraz mniejsza. Rankomat.pl opracował raport z którego wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem jeżeli chodzi o to niechlubne zjawisko, przed województwem dolnośląskim.

Wiadomości z regionu