Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch: Bydgoszcz w najbliższych latach zainwestuje ponad 2 mld zł

Fitch: Bydgoszcz w najbliższych latach zainwestuje ponad 2 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 kwiecień 2024 06:48

Fitch Rating potwierdził w kwietniu na poziomie BBB+ (oraz dla Polski ocenę AA+) - agencja potwierdza, że na stabilność oceny finansów Bydgoszczy spory wpływ miała reforma Polskiego Ładu, która obniżyła wpływy samorządów. Zdaniem Fitch należy ostrożnie patrzeć na planowany wzrost zadłużenia, głównie inwestycjami finansowanymi przez Unię Europejską.

Wyniki finansowe Miasta pozostały na dobrym poziomie pomimo wysokiej inflacji i stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego oraz spadku dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wskazuje Fitch Ratings - Prognozujemy pogorszenie wskaźnika spłaty zadłużenia w średnim okresie ze względu na kontynuowane wysokie wydatki majątkowe wymagające finansowania dłużnego w połączeniu ze stabilnymi wynikami operacyjnymi.

 

Analitycy Fitch szacują, że w latach 2014-2018 Bydgoszcz na inwestycje wyda 2,3 mld zł. Tak wysokie wydatki inwestycyjne mogą przynieść pogorszenie finansów miasta bowiem w latach 2019-2023 nadwyżka operacyjna średnio wynosiła 250 mln zł, a prognoza na lata 2024-2028 – z uwzględnieniem skutków inflacji i Polskiego Ładu to już tylko około 162 mln zł.

 

Trwają dyskusję o możliwych rekompensatach dla dużych miast od państwa za skutki Polskiego Ładu, na dzisiaj nie ma jednak konkretów, zatem ten element nie został uwzględniony w ocenie ratingowej Fitch.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu