Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUprawomocnił się wyrok z którego wynika, że niedziałający biletomat to problem przewoźnika a nie pasażera

Uprawomocnił się wyrok z którego wynika, że niedziałający biletomat to problem przewoźnika a nie pasażera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 kwiecień 2024 11:44

Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji miejskiej zdarzają się może i sporadycznie, ale zawsze wchodząc do autobusu lub tramwaju jest ryzyko, że spotkamy się z tym problemem. Stanowisko ZDMiKP w tej sprawie jest dość jasne – niedziałający biletomat nie zwalnia z obowiązku posiadania biletu. Ostatnio uprawomocnił się wyrok krakowskiego sądu, który wskazuje, że jest zupełnie inaczej.

Sprawa dotyczyła sytuacji w Warszawie, gdzie pasażerka próbowała kupić w biletomacie bilet, ale z powodu problemów technicznych transakcja nie doszła do skutku. Doszło do kontroli i kontrolerzy nałożyli na nią opłatę dodatkową, czyli potocznie nazywany ,,mandat”. Kobieta postanowiła nie płacić i sprawa trafiła do sądu. Warszawski ZTM utrzymywał, że pasażerka mogła mieć zainstalowaną aplikację na smartphone i tak kupić bilet.

 

Adwokat Joanna Składowska, która reprezentowała pasażerkę w sądzie ocenia, że z wyroku krakowskiego sądu wynika, że niedziałający biletomat to ryzyko jakie ponosi przewoźnik w ramach działalności gospodarczej. Czyli jeżeli biletomat nie działa, to przewoźnik traci wpływy. Sąd uznał też, że pasażer nie ma obowiązku posiadania smartphona lub konkretnych zainstalowanych na nim aplikacji, zatem odrzucił argumentację warszawskiego ZTM. Wyrok ten zapadł w styczniu 2023 roku, ale dopiero teraz w kwietniu 2024 roku się uprawomocnił.

 

Jest to najdalej idący wyrok w kierunku interesu pasażera, wcześniej orzekał sąd we Wrocławiu, który uznał, że nie ma podstaw do nakładania kary dodatkowej, ale pasażer musiał zapłacić kilka złotych za bilet jednorazowy. Krakowski sąd uznał, że w takim wypadku nie musi on posiadać nawet biletu jednorazowego.

 

Wyrok precedensowy, ale nie stanowiący precedensu dla Bydgoszczy

Czy to oznacza, że jeżeli w bydgoskiej komunikacji miejskiej nie będzie działał biletomat to nie musimy się obawiać kontroli? Nie do końca, bowiem prawomocny wyrok z Krakowa nie stanowi precedensu, zatem istnieje ryzyko, że kontrolerzy będą chcieli nas ukarać i wówczas będziemy musieli bronić swojej racji przed sądem, co może wiązać się kosztami adwokata, które mogą nam być zwrócone dopiero po wygranej sprawie.

 

Lepszym wyjściem byłoby, aby w myśl tych wyroków prezydent i radni zmienili regulamin przewozu, aby z niego wprost wynikało, że niedziałający biletomat nie jest problemem pasażera. Póki co ZDMiKP broni narracji, że niedziałający biletomat to głównie ryzyko pasażera.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu