Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyjątkowy dla Polaków cmentarz w Bydgoszczy

Wyjątkowy dla Polaków cmentarz w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 01 listopad 2014 13:34

Od kilku dni na bydgoskich nekropoliach trwa kwesta na rzecz cmentarza Starofarnego, najstarszego bydgoskiego cmentarza komunalnego. Miejsca niezwykłego, co można dostrzec już po chwili przebywania na nim, a także ważnego miejsca historycznego, gdyż to właśnie na tym cmentarzu podczas pogrzebów wybitnych Polaków dawano wyraz patriotycznym emocjom. Działo się tak w okresie, gdy Bydgoszcz była częścią Prus.

Takie emocje udzieliły się chociażby podczas pogrzebu Teofila Magdzińskiego, który przez pewien okres był także posłem do parlamentu Prus, gdzie aktywnie zabiegał o interes Polaków zamieszkujących to państwo. Nie bez powodu, na jego pogrzeb do Bydgoszczy zjechali się wszyscy parlamentarzyści narodowości polskiej.

 

Więcej w serwisie PopieramBydgoszcz - Nieskończone się nie kończy, a nieśmiertelne nie umiera

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu