Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzedstawiamy nową Radę Miasta

Przedstawiamy nową Radę Miasta

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 listopad 2014 23:03

Liczba radnych w latach 2014-2018 się nie zmieni, choć skład osobowy Rady Miasta Bydgoszczy będzie prawie w połowie zmieniony. Reelekcje z poprzedniej kadencji otrzymało 17 radnych, nowych radnych będzie zaś 14, choć najprawdopodobniej zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak mandatu nie odejmie.

 

 

 

Okręg nr 1:

 

Nowi:

Szymon Róg – Mieszkaniec Miedzynia, aktywny na swoim osiedlu. Na co dzień skarbnik bydgoskiego PiS. W kampanii wyborczej zdecydował się nawet na akcję bezpośrednich odwiedzin mieszkańców ,,door to door”. Debiutant.

 

Grażyna Ciemniak  – Przed objęciem funkcji zastępcy prezydenta Grażyna Ciemniak pełniła funkcję posła na Sejm RP.

 

Bogdan Dzakanowski – W Radzie Miasta nie będzie to jego debiut, choć przez 8 lat radnym nie był. Znany w kadencji 2002-2006 ze swojej zawziętości i pracowitości. Później został bliskim współpracownikiem Konstantego Dombrowicza.

 

Starzy:

Agnieszka Bąk - Radna z Okola rozpocznie drugą kadencję. Inicjatorka dobiegającego końca roku Kanału Bydgoskiego.

 

Tomasz Rega – Jeden z weteranów w Radzie Miasta, choć po raz pierwszy kandydujący z okręgu nr 1. W poprzedniej kadencji zasłynął z procesu z prezesem wodociągów. Prywatnie i nie tylko kibic Zawiszy.

 

Okręg nr 2

 

Nowi:

Krystian Frelichowski – Znany głównie z manifestacji smoleńskich każdego miesiąca na Starym Rynku. Współpracownik posła Tomasza Latosa.

 

Stanisław Grodzicki – W przeszłości był już radnym. Działał aktywnie na rzecz współdzielczości mieszkaniowej i przejmowania majątku przez Polaków.

 

Janusz Drozdalski –Pełnił funkcję radnego już w przeszłości.

 

Jan Szopiński – Formalnie wybrany był radnym zakończonej w piątek kadencji, ale z mandatu zrezygnował po 2 tygodnia, aby objął funkcję zastępcy prezydenta. Wcześniej radny Sejmiku i wicemarszałek województwa.

 

Starzy:

Jakub Mikołajczak – Bliski współpracownik europosła Tadeusza Zwiefki. Radnym będzie drugą kadencję.

 

Okręg nr 3

 

Nowi:

Łukasz Schreiber – Szef bydgoski struktur PiS, który w dużej mierze odpowiada za samorządowy sukces tej partii w Bydgoszczy. W Radzie Miasta debiutant.

 

Ewa Kozanecka – Działaczka Solidarności w wodociągach miejskich. Głośno się o niej zrobiło, gdy była inwigilowana przez prywatną firmę detektywistyczną zatrudnioną przez władze tej spółki komunalnej.

 

Magdalena Krysińska – Dyrektor biura posła Twojego Ruchu Łukasza Krupy. Najmłodsza radna, a zarazem debiutantka.

 

Starzy:

Lech Zagłoba-Zygler – Radny kolejną kadencję. Miłośnik podróży, aktywny uczestnik życia Fordonu.

 

Maciej Zegarski – Niegdyś bliski współpracownik marszałka Radosława Sikorskiego. Obecnie prywatny przedsiębiorca, także po raz kolejny zasiądzie w Radzie Miasta.

 

Kazimierz Drozd – Także radny kolejnej kadencji, miłośnik sportu bydgoskiego, który aktywnie zajmuje się jego problemami. W ostatniej kadencji wiceprzewodniczący Rady Miasta.

 

Okręg nr 4:

 

Nowi:

Tomasz Puławski – Współpracownik europosła Janusza Zemke, który zajmuje się w głównej mierze organizacją starzy dla zdolnych studentów z regionu w Brukseli i Strasburgu. Działacz środowiska rowerowego. W Radzie Miasta debiutant.

 

Starzy:

Stefan Pastuszewski – W okręgu nr 4 debiutant, choć radnym bywał od wielu kadencji. Można go uznać za legendę polskiego samorządu, przez jedną kadencję także poseł. Animator życia kulturalnego Bydgoszczy.

 

Rafał Piasecki – Radny drugiej kadencji, jego główne zainteresowania to tematy infrastrukturalne. Prywatny przedsiębiorca.

 

Elżbieta Rusielewicz – Obecnie zastępca prezydenta, wcześniej zaś radna kilku kadencji.

 

Grażyna Kufel – Radna drugiej kadencji, aktywna uczestniczka życia Rady Osiedla Błonie.

 

Okręg nr 5:

 

Nowi:

Ireneusz Nitkiewicz – Najbliższy współpracownik europosła Janusza Zemke, a także sekretarz wojewódzkich struktur SLD. To będzie jego pierwsza kadencja.

 

Jarosław Wenderlich – Po przerwie jednej kadencji wraca do bydgoskiego samorządu. Inicjator m.in. jeszcze niezakończonych działań na rzecz powstania Sądu Apelacyjnego w Bydgoszczy. Radca prawny, wybrany przez część mediów jednym z najlepszych radnych kadencji 2006-2010.

 

Mirosław Jamroży – W przeszłości działacz Solidarności, choć dzisiaj związek oficjalnie się od niego odcina.

 

Starzy:

Zbigniew Sobociński – Na co dzień lekarz i pracownik szpitala im. Jana Biziela. Radny już kilku kadencji, a także w ostatnich latach członek prezydium Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Monika Matowska – W Radzie Miasta drugą kadencję. Do tej pory z niczego pozytywnego nie zasłynęła.

 

Okręg nr 6

Nowi:

Grażyna Szabelska – Posiada tytuł doktorski, do tej pory zajmowała się działalnością patriotyczną. W Radzie Miasta debiutantka.

 

Starzy:

Michał Sztybel – Radny już trzeciej kadencji. Bliski współpracownik posła Pawła Olszewskiego i prezydenta Rafała Bruskiego.

 

Anna Mackiewicz – Jedna z weteranek Rady Miasta Bydgoszczy. Jej ulubioną tematyką są problemy oświaty. Działaczka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Marek Gralik – Także weteran bydgoskiego samorządu, na co dzień nauczyciel języka angielskiego na poziomie akademickim.

 

Bernadeta Różańska – Majchrzak – Radna już kolejnej kadencji.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu