Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUkraińscy samorządowcy uczą się od nas funkcjonowania gospodarki komunalnej

Ukraińscy samorządowcy uczą się od nas funkcjonowania gospodarki komunalnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 kwiecień 2016 14:17

Dzisiaj w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym rozpoczęło się Forum Polsko-Ukraińskie. Nad Brdę przyjechało kilkudziesięciu samorządowców z Ukrainy, w tym merowie miast oraz parlamentarzyści. Dzisiaj i jutro będą poznawać oni zasady gospodarki komunalnej funkcjonujące w Bydgoszczy. Konsul Generalny Ukrainy w Polsce Łew Zacharczyszyn zaapelował do swoich rodaków o pilne słuchanie, aby w swoich miastach powtórzyli sukcesy Bydgoszczy.

 

- Witam w mieście, które jest bardzo ukraińskie, choć od Ukrainy daleko położone – tymi słowami przywitał gości prezydent Rafał Bruski – Kiedyś my jeździliśmy podglądać do naszych przyjaciół na zachód. Dzisiaj chcemy wam pomóc i pozwolić nas poglądać.

 
W Bydgoszczy studiuje wielu Ukraińców, przybywa również pracowników z tego kraju, do czego nawiązywał prezydent. Bruski za przykład przemian wskazał jakość wody w Brdzie – Kilkanaście lat temu połowa bydgoskiego przemysłu wylewała ścieki do rzeki. To było przykre, ale dzisiaj jest to rzeka pierwszej klasy czystości, a wodę możemy pić z kranu.

 

- Dla mnie wielkim zaszczytem jest uczestniczyć w tym forum – podziękował za inicjatywę Konsul Generalny Łew Zacharczyszyn – Ukraina znajduje się dzisiaj w trudnych warunkach politycznych, faktycznie jesteśmy wstanie wojny, dlatego każda taka akcja jest symbolem wsparcia naszego kraju. Na Ukrainie prowadzimy obecnie wiele reform, w tym reformę samorządową. Dlatego dobrze, że ta konferencja jest adresowana do samorządowców, którzy mogą poznać bydgoskie doświadczenia.

 

Następnie Zacharczyszyn przemówił bezpośrednio w języku ukraińskim mówiąc m.in. - Proszę skorzystajcie jak najbardziej z przekazywanej tutaj wiedzy. Konsul wyraził również pogląd, iż Polacy dla Ukrainy są jednymi z ważniejszych przyjaciół.

 

Dzisiaj w Myślęcinku odbywały się prezentacje przedstawiające zagadnienia z zakresu gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków oraz dostarczania wysokiej jakości wody do mieszkań. Prezentowane będą również zagadnienia związane z funkcjonowaniem transportu publicznego w mieście. Dzisiaj uczestnicy Forum Polsko-Ukraińskiego odwiedzą zakłady PESA Bydgoszcz. Dla firmy będzie to okazja do zdobycia w przyszłości nowych kontraktów z Ukrainy.

 

Reprezentująca Izbę Gospodarczą ,,Wodociągi Polskie” Dorota Jakuta, a zarazem radna województwa, mówiła o wielkim osiągnięciu jakim jest przyjecie w Polsce ustawy regulującej funkcjonowanie branży wodno-kanalizacyjnej, którą nazwała wodociągową konstytucją. Osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami w mieście rozpoczęli natomiast od wyjaśnienia wprowadzonego kilka lat temu prawa, które popularnie nazwaliśmy ,,śmieciową rewolucją”. Organizatorzy forum chcieli bowiem wskazać również kierunki polityki Unii Europejskiej, gdyż Ukraina ma ambicje zostania w przyszłości jej członkiem.

 

Jutro dzień oparty głównie o wizyty studyjne. Bydgoszcz pochwali się m.in. linią tramwajową do Fordonu oraz zaprosi gości do przedsiębiorstw komunalnych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu