Jesteś tutaj: HomeInowrocławNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 24 listopad 2022 13:37

Medialna dyskusja o planowanej budowie spalarni odpadów na terenie zakładów Ciech w Inowrocławiu w ostatnim czasie trochę ucichła Wokół tej sprawy pojawiły się jednak wcześniej ogromne emocje, z tego powodu przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinowski wraz z radnym Patrykiem Kaźmierczakiem zwrócili się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o merytoryczną opinię.

- Chcieliśmy pozyskać informację, czy tego typu instalacje są bardziej ekologiczne od ciepłownictwa węglowego – tłumaczył na środowej konferencji prasowej przewodniczący Tomasz Marcinkowski - Otrzymaliśmy odpowiedź z której wynika jednoznacznie, że tego typu instalacje w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi, czyli węglowemu są od 10 do 100% mniej emisyjne.

 

NFOŚIGW opiera się na ekspertyzie profesora Grzegorza Wielgosińskiego - Dane przedstawione przez wybitnego znawcę zagadnienia, prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, naukowca z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wskazują na znacznie wyższą emisję typowych kotłów ciepłowniczych opalanych węglem, niż spalarni RDF – czytamy w stanowisku. Narodowy Fundusz wskazuje zatem tego typu spalarnie jako alternatywy dla tradycyjnych ciepłowni zasilanych spalaniem węgla.

 

W polskim ciepłownictwie jest miejsce na źródła opalane paliwami kopalnymi, OZE jak też bloki energetyczne wykorzystujące jako paliwo odpady. Te ostatnie nie przyczynią się do emisji zanieczyszczeń do powietrza a dzięki zagospodarowaniu odpadów nie nadających się do recyklingu unikniemy zagrożeń jakie niosło by ze sobą składowanie odpadów i zaspokoimy nawet 10% zapotrzebowania na ciepło sieciowe – ocenia NFOŚIGW, który w swoim piśmie chwali też samorządy Gdańśka, Krakowa i Warszawy, które zdecydowały się na budowę spalarni.


- Narodowy Fundusz zachęca do tego, aby inwestować w tego typu instalacje. Interesowało nas to, jakimi badaniami naukowymi i ekspertami Fundusz dysponuje – komentuje radny Kaźmierczak.

 

- Zgodnie z obowiązującym prawem nie może powstać tam żadna inwestycja, która w jakikolwiek sposób byłaby zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i środowiska – puentuje Marcinkowski, jednocześnie zarzucając, że osoby zaangażowane w straszenie spalarnią, straszą ,,wymaginowanym zagrożeniem”.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu