Jesteś tutaj: HomeInowrocławArchidiecezja rezygnuje z seminarium duchownego

Archidiecezja rezygnuje z seminarium duchownego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 08 maj 2023 18:58

Od nowego roku akademickiego przestanie funkcjonować w Gnieźnie Wyższe Seminarium Duchowne, które przez lata było głównym miejscem formowania się kapłanów z Kujaw, bowiem przez długie lata w nim wiedzę zdobywali także przyszli bydgoscy księżą. Abp. Wojciech Polak pisze, że seminarium nie zostanie zlikwidowane pod względem symbolicznym, choć praktycznie to tak wygląda.

Przed rokiem na taki krok zdecydowała się diecezja bydgoska, której alumni pobierają nauki w Poznaniu. Bydgoski biskup tłumaczył to tym, iż wielu wykładowców do Bydgoszczy przyjeżdżało z Poznania, a przy malejącej liczbie kleryków, łatwiej byłoby ich przenieść do Poznania. Do Poznania przeniosą się też klerycy z Gniezna, powód podobny – spadająca liczba powołań w archidiecezji gnieźnieńskiej. W poznaniu kształcą się też klerycy z diecezji kaliskiej.

 

- Jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa oraz konieczność zapewnienia jak najlepszej formacji klerykom, także pod względem wspólnotowym, w duchu zasad określonych przez obowiązujące wskazania Kościoła. Formacja seminaryjna musi być przeżywana we wspólnocie, nie w pojedynkę. Malejąca liczba alumnów sprawia, że wspólnoty seminaryjne są coraz mniej liczne stąd konieczność łączenia sił – informuje abp. Wojciech Polak, Prymas Polski.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu