Jesteś tutaj: HomeInowrocławFirma radnego dostarczała węgiel do gminy. Wojewoda wygasił jego mandat

Firma radnego dostarczała węgiel do gminy. Wojewoda wygasił jego mandat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 08 wrzesień 2023 13:35

Przewodniczący Rady Gminy Inowrocław (wiejskiej; tzw obwarzanek wokół Inowrocławia) Krzysztof Kołtuński jest właścicielem firmy, która zajmuje się m.in. dystrybucją węgla. Na przełomie roku samorządy zostały przez rząd zobowiązane do dostarczania węgla swoim mieszkańcom na preferencyjnych warunkach, co wynikało z kryzys na rynku węgla jaki wówczas zaistniał. Do gminy wiejskiej Inowrocław węgiel dostarczyła firma Kołtuńskiego, co spowodowało dla niego kłopoty.

 

Zgodnie z prawem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy w której pełni mandat. Przepisy są tutaj jednoznaczne i mają na celu ograniczenie korupcji. Co prawda sytuacja, w której samorządom nakazano dystrybucję węgla była trudna do przewidzenia, ale prawo jest tutaj wręcz bezlitosne. Na prawny konflikt interesów wskazało w styczniu Stowarzyszenie ,,Nasze Prawo”.

 

W rezultacie w czerwcu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wezwał Radę Gminy do wygaszenia mandatu Krzysztofa Kołtuńskiego. Radni tego nie uczynili, dlatego 22 sierpnia wojewoda wydał zarządzenie zastępcze, w którym wygasza mandat Kołtuńskiego. Przewodniczącemu Rady Gminy przysługuje skarga do sądu administracyjnego – wówczas do czasu wydania prawomocnego wyroku nadal będzie mógł być radnym. Patrząc na czas w który zapadają takie orzeczenia, najprawdopodobniej nie nastąpiłoby to już w tej kadencji.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu