Jesteś tutaj: HomeInowrocławArkadiusz Fajok prezydentem Inowrocławia

Arkadiusz Fajok prezydentem Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 22 kwiecień 2024 00:40
Arkadiusz Fajok prezydentem Inowrocławia Fot: Facebook / Arkadiusz Fajok

Równe 57% głosów otrzymał w drugiej turze Arkadiusz Fajok, co w liczbach bezwględnych wynosi 12 tys. i 488 głosów. Tym samym został wybrany na prezydenta Inowrocławia. Pełniący te obowiązki Wojciech Piniewski uzyskał ponad 3 tys. mniej głosów. Wyniki wyborów oficjalnie poznaliśmy około 30 minut przed północą, choć już po 21:30 były pierwsze sygnały wskazujące na zwycięstwo Fajoka.

Frekwencja wyborcza w Inowrocławiu w drugiej turze wyniosła 42%, łącznie głosy oddało ponad 22 tys. mieszkańców, to o około 2 tys. mniej niż w pierwszej turze. Pokazuje to, że druga tura cieszyła się niewiele mniejszym zainteresowaniem inowrocławian co pierwsza i większości postanowili skorzystać ze swoich praw obywatelskich.

Zwycięstwo Arkadiusza Fajoka może oznaczać spore przetasowanie polityczne w Inowrocławiu, bowiem po ponad 20 latach władzę straci środowisko skupione wokół senatora Ryszarda Brejzy.

 

Arkadiusz Fajok od samego początku kampanii nie był przedstawiany jako faworyt tych wyborów. Finał w postaci zwycięstwa wyborców stawia go w roli czarnego konia tych wyborów. Jednocześnie wybory w Inowrocławiu były jednymi z ciekawszych tej kampanii wyborczej w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Fajok obowiązki prezydenta obejmie po złożeniu ślubowaniu, co powinno nastąpić na sesji Rady Miejskiej w maja. Najprawdopodobniej nastąpi to zaraz po majowym długim weekendzie. Do tego czasu obowiązki prezydenta sprawuje Wojciech Piniewski.

 

W gminie wiejskiej Inowrocław wybory wygrał wystawiony przez Nasze Kujawy Grzegorz Piątek uzyskując ponad 70% poparcia. W Gniewkowie nowym burmistrzem będzie Ilona Wodniak-Kuraszkiewicz. W Pakości na burmistrza wybrano Michała Siembaba. W Złotnikach Kujawskich 70% poparcia uzyskał Waldemar Kubiak.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu