Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pamięta o Katyniu i modli się o pojednanie wśród Polaków

Inowrocław pamięta o Katyniu i modli się o pojednanie wśród Polaków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 13 kwiecień 2016 17:03

Dzisiaj przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, strasznego ludobójstwa dokonanego przez sowietów na polskich elitach. W 1940 roku życie straciło ponad 21 tys. osób, zamordowanych w bestialski sposób strzałem w tył głowy. Od 2010 roku Katyń stał się podwójnie bolesny, za sprawą śmierci polskich elit w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości katyńskie.

 W kościele garnizonowym inowrocławianie modlili się dzisiaj w intencji Ojczyzny oraz o jedność i pojednanie w narodzie, a także za ofiary niemieckiego i sowieckiego okupanta podczas II wojny światowej i ofiary katastrofy smoleńskiej. Intencji wydaje się wiele, ale tak naprawdę wszystkie się ze sobą blisko łączą.

 

- Jest coś przejmującego w fakcie, że Las Katyński, który w 1940 roku był niemym świadkiem ludobójstwa elity naszego kraju, po 70 latach pochłonął kolejne najważniejsze polskie osobistości, które udały się tam, by uczcić ofiarę życia swych przodków i jednocześnie poprzedników w służbie umiłowanej Ojczyźnie. Ten niedokończony lot był kolejnym etapem wojny o Katyń; kolejnym etapem bitwy o prawdę, bitwy o Polskę, Europę – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

 

 

Włodarz Inowrocławia przypomniał również słowa papieża Jana Pawła II - „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”

 

Wiosną 1940 roku sowieci eksterminacji dokonali przede wszystkim an oficerach Wojska Polskiego. Zamordowano również przedstawicieli innych służb mundurowych, w tym też policjantów. Mordów dokonywano poprzez strzał w tych głowy. Zwłoki zakopywano w masowych mogiłach zlokalizowanych min.: w Katyniu, Miednoje, Tweru, na przedmieściu Charkowa, Bykowni.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Marzec 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu