Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: niedziela, 27 grudzień 2015
poniedziałek, 28 grudzień 2015 00:08

Zbojkotowane powstanie

,,Zapomniane powstanie” - tak wiele osób określa Powstanie Wielkopolskie, gdyż wśród Polaków panuje o nim stosunkowo mała wiedza. Jest to paradoks, gdyż w przeciwieństwie do tych najbardziej znanych, wielkopolski zryw zakończył się sukcesem. Powód do niepokoju jednak jest, gdyż obok rocznicy wybuchu tego powstania obojętnie przeszły osoby reprezentujące mieszkańców Bydgoszczy w Sejmie i Radzie Miasta.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ubiegły poniedziałek Sejmik przyjął budżet województwa na rok 2016. Mieszkańców kujawsko-pomorskiego o tym fakcie poinformowały m.in. ,,Zbliżenia” TVP Bydgoszcz. Relacja telewizyjna w mojej opinii stronniczo wybiela sytuację budżetową województwa, na rzecz poprawy wizerunku Zarządu Województwa. Z racji trwającej w kraju dyskusji o przyszłości mediów publicznych, warto pytać publicznie, o przyczyny takiej linii programowej TVP Bydgoszcz.

Opublikowano w Regionalne

Prezydent Andrzej Duda napisał list z okazji 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który w Poznaniu odczytał w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera. Uroczystości tego dnia odbywały się m.in. w Bydgoszczy i Chełmcach w gminie Kruszwica. Powstanie Wielkopolskie wpisało się bowiem również w tożsamość Kujaw.

Opublikowano w Regionalne
niedziela, 27 grudzień 2015 16:32

Pociąg ,,Powstaniec” wyzwolony z rąk Niemców

Miłośnicy kolei mieli okazję cofnąć się dzisiaj do okresu Powstania Wielkopolskiego. Zabytkowa lokomotywa i wagony, żołnierze w mundurach pruskich oraz rekonstruktorzy Powstańców Wielkopolskich – takie atrakcje miały miejsce w niedziele 27 grudnia na trasie pociągu specjalnego ,,Powstaniec” z Wolsztyna przez Leszno, Kościan i Luboń do Poznania.

Opublikowano w Magazyn

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu padły pierwsze strzały Powstania Wielkopolskiego. Walki dość szybko rozległy się na Pałuki i Kujawy. Bydgoszczy z racji silnego garnizonu niemieckiego nie próbowano wyzwalać, walki toczyły się jednak w pobliskiej Brzozie i Rynarzewie. Bydgoszczanie na frontach Powstania Wielkopolskiego jednak walczyli, nad Brdą mieści się też jedyny w Polsce grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Opublikowano w Bydgoszcz

Zdaniem pasterza diecezji bydgoskiej Europa przeżywa poważny kryzys, którego początków doszukuje z XVIII wieku. Analizę aktualnej sytuacji geopolitycznej bp. Jan Tyrawa wygłosił w ramach podczas eucharystii w intencji Powstańców Wielkopolskim, w bydgoskim kościele garnizonowym.

Opublikowano w Bydgoszcz
niedziela, 27 grudzień 2015 08:46

Dzieje Batalionu Nadgoplańskiego

Dzisiaj przypada 97 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego ważny epizod odbywał się na Kujawach. Szukając zaangażowania Kujawian w postanie, nie możemy zapominać o ,,Baonie Nadgoplańskim”, którego historię opisuje Bartłomiej Grabowski z Nadgolańskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowano w Historia

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Lipiec 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

    9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

  • W rządzie trwają prace nad reformą finansowania samorządów i oddaniem im większej autonomi

    Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Wiadomości z regionu