Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 10 listopad 2020

Dzisiaj przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a przynajmniej jej symbolicznego ogłoszenia, bowiem niepodległy byt Odrodzonej Polski został zapewniony dopiero po pokonaniu w sierpniu 1920 roku bolszewików, czego 100. rocznicę obchodziliśmy kilka tygodni temu. Przed dwoma laty – na 100. rocznicę uruchomiliśmy projekt ,,Bydgoszcz Niepodległa”, pokazujący tą krętą drogę Bydgoszczy do Niepodległej, w tym wysiłki wielu bydgoszczan, żyjących w różnym okresie, którzy stawiali nad Brdą odpór żywiołom germańskim.

Opublikowano w Bydgoszcz

Od lekarzy i przedstawicieli wielu innych zawodów wymagamy dużego profesjonalizmu, gdy ktoś rażąco narusza standardy traci prawo do wykonywania zawodu, specjalnie profesjonalizmu nie wymaga się już od osób pełniących funkcje publiczne, gdzie przyzwyczailiśmy się do działań będących na bakier z poczuciem odpowiedzialności. Za kilka dni przypadnie 102 odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym roku specjalnego świętowania nie będzie – jesteśmy bowiem w centrum poważnego kryzysu epidemicznego, dodatkowo nasila się kryzys polityczny, coraz bardziej widoczne są elementy anarchii. Jest to zatem dobry czas na zadanie sobie pytania, czy gdybyśmy żyli w XVIII wieku, naszymi czynami przyczynilibyśmy się do zniknięcia Polski z mapy.

Opublikowano w Regionalne

Tegoroczne świętowanie symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inne niż zwykle, bowiem nie możemy się gromadzić. W Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy trwa natomiast Tydzień Polskiej Muzyki i Kultury,w którym nie mogło zabraknąć symboliki patriotycznej. Przygotowaliśmy z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowy klip.

Opublikowano w Bydgoszcz

W tym roku oficjalnych uroczystości w Święto Niepodległości nie będzie w Inowrocławiu, co wydaje się zrozumiałe w sytuacji, gdy borykamy się z epidemią COVID-19. Inowrocławski ratusz chce zadbać jednak o świąteczny klimat w inny sposób – już od dzisiaj (10 listopada), przez kolejne dni symbol Inowrocławia – Solanki będą po zmroku oświetlane w barwach biało-czerwonych.

Opublikowano w Inowrocław

Ze względu na pandemię tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowo oszczędne. Polacy wydadzą średnio nieco ponad 744 zł, czyli ponad połowę mniej niż w 2019 roku – wynika z badania Barometr Providenta. Prezentów pod choinką spodziewa się zaledwie 62 proc. osób, a zamiast osobistych podarunków najchętniej przyjęlibyśmy pieniądze. Większość Polaków sfinansuje świąteczne wydatki z bieżących dochodów. Co trzeci sięgnie po oszczędności.

Opublikowano w Magazyn

W toku prac na Rondzie Bernerdyńskim dokonano już wielu ciekawych odkryć archeologicznych – kilka tygodni badacze natrafili na pozostałości cmentarza, którego założenie datuje się na X-XII wiek, czyli okres przed uzyskaniem przez Bydgoszcz praw miejskich. Przy okazji rozbudowy Kujawskiej wraz z rondami dowiadujemy się zatem dużo ciekawych rzeczy o naszej przeszłości.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kluczowe dla podjęcia decyzji w sprawie narodowej kwarantanny będą liczby zakażeń koronawirusem z wtorku i środy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że obecnie nie jest zakładany tak głęboki lockdown, jak wiosną, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki.

Opublikowano w Regionalne

Żeby otrzymać okolicznościową koszulkę z okazji 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, wystarczy przebiec jutro (11 listopada) 5 km lub przejechać na rowerze 20 km, bądź podjąć inną przewidzianą aktywność fizyczną. Z uwagi na epidemię ratusz zachęca, aby aktywność fizyczną uprawiać indywidualnie, swoje postępy możemy bowiem udokumentować za pomocą aplikacji.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 • Kobiak zajmie się wojskiem, a Brejza współpracą z samorządem

  W środę 29 listopada rozpoczęło się II posiedzenie Senatu X kadencji – w czasie tego posiedzenia dokonano wyboru składu komisji senackich oraz ich przewodniczących. Senat nie jest aż tak dużą izbą jak Sejm, stąd też co do zasady każdy senator pracować będzie w jednej komisji.

  Etykiety: Senat RP
 • Awantura na sejmiku o publikację sugerującą, że marszałek ma szansę zostać prezydentem Torunia

  Na stronie wydawanej przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, instytucję podległą Urzędowi Marszałkowskiemu ukazała się rozmowa z posłem Arkadiuszem Myrchą, na którym prowadzono rozważania kto może zostać prezydentem Torunia, pojawiło się przy tym nazwisko marszałka Piotra Całbeckiego. Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa tę sprawę poruszył radny Jerzy Gawęda.

Wiadomości z regionu