Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego było jednym z bardziej wyrazistych elementów zakończonej już prawie przed miesiącem kampanii wyborczej w Bydgoszczy. Poseł Jan Szopiński z Nowej Lewicy pytał ministrów, gdzie są pieniądze w kwocie ponad 296 mln zł na utworzenie tego centrum w ramach bydgoskiego szpitala Jurasza. Kilka dni temu to zadanie znalazło się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, trudno jednak przewidzieć za jakiego premiera trafi pod jej obrady.
Latem parlament uchwalił ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która obejmuje również tereny po byłych zakładach chemicznych Zachem. Przyjęcie ustawy jest w pewnym sensie przełomem w rozwiązaniu problemów z bombami ekologicznymi. Problemem dla skutecznego rozwiązania bydgoskiej sprawy może być już jednak sama definicja.
Wciąż nie wiemy kto zastąpi Ryszarda Brejzę w charakterze komisarza w Inowrocławiu, dotarły do nas nieoficjalne informacje, że decyzja w Kancelarii Premiera już zapadła, czeka jedynie na ogłoszenie. Kilka dni temu Ryszard Brejza odebrał z rąk przedstawicieli PKW zaświadczenie o wyborze na senatora.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku, należą do niej miasta, które wyróżniają się kulturalnie w różnych kategoriach. Jesienią 2020 roku swoje starania o obecność w tej sieci rozpoczęła Bydgoszcz. Kilka dni temu ogłoszono listę nowych miast – Bydgoszcz dołączy do miast muzycznych.
Od wielu lat przewozy na liniach bez elektryfikacji w województwie kujawsko-pomorskim wykonuje spółka Arriva z kapitałem niemieckim (zależnym od Deutsche Bahn). Z punktu widzenia Arrivy województwo kujawsko-pomorskie jest tym regionem, gdzie ta spółka jest w Polsce najbardziej aktywna. Za kilka tygodni tę część naszego rynku mogą przejąć Amerykanie.
1 listopada po raz kolejny mieliśmy w Bydgoszczy bezpłatną komunikacje miejską, dodatkowo na kluczowych dla obsługi cmentarzy liniach wzmocniono liczbę kursów, utworzono też specjalne na ten dzień linie autobusowe. Kolejny rok z rzędu można było jednak obserwować pewne absurdy – od pustych autobusów wożących powietrze o niektórych porach, po zatłoczone autobusy, które tylko z tego powodu łapały opóźnienia.
Większość energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce produkowana jest na południu kraju, tam działają bowiem największe elektrownie – mówi się wręcz o tym, że południe produkuje około 80% całego zapotrzebowania, z tego też powodu północną część kraju nazywa się niekiedy pustynią energetyczną. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce rozwijać produkcję energii w naszym regionie w oparciu o ekologiczne źródła.
Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.
W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Na stronie wydawanej przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, instytucję podległą Urzędowi Marszałkowskiemu ukazała się rozmowa z posłem Arkadiuszem Myrchą, na którym prowadzono rozważania kto może zostać prezydentem Torunia, pojawiło się przy tym nazwisko marszałka Piotra Całbeckiego. Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa tę sprawę poruszył radny Jerzy Gawęda.
Na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa przeprowadził tajne głosowanie w sprawie uzupełnienia swojego prezydium. Formalne sprawowanie mandatu rozpoczęła też była wojewoda Ewa Mes. W praktyce są to następstwa objęcia mandatu poselskiego przez Agnieszkę Kłopotek.