Za nami kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy, jak co roku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających. Po raz kolejny na mapie Europejskiej Nocy Muzeów znalazł się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille, w tym roku oferta była jednak ,,na bogato”. Próbowali ją nam pokazać w pigułce nauczyciele Michał Frąszczak i Maciej Basiński – trudno co prawda to nazwać pigułką, bo jak widać do zobaczenia jest dość sporo.
Na zlecenie spółki CPK opracowano Horyzontalny Rozkład Jazdy, z myślą wprowadzenia go od 2050 roku. Perspektywa na dzisiaj bardzo odległa w czasie, ale co może niepokoić, to wręcz spadek znaczenia Bydgoszczy jako węzła kolei pasażerskiej.
O ile udało się przyjąć regulację, które mogą uchronić polski rynek przed zalewem zboża importowanego z Ukrainy, to wciąż problemem jest zalegające w polskich magazynach zboże, którego przez ostatnie miesiące się sporo nazbierało. Zdaniem niektórych ekspertów szansę na jego wyeksportowanie przed zbliżającymi się żniwami jest niewielkie bez kontaktów handlowych w świecie.
PKP Intecity, które od wielu lat zapowiadało uruchomienie pociągu relacji Gdynia – Bydgoszcz – Praga nabrało wody w usta, jednocześnie ta spółka blokuje uzyskanie dostępu do torów na tej trasie przez czeskiego przewoźnika RegioJet, który chciał jeździć z Bydgoszczy do Pragi już od grudnia 2021 roku. Sprawa jest w sądzie, a jako pasażerowie z powodu praktycznie braku konkurencji płacimy więcej za bilety.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.