Poland’s Best Employers 2023 to ranking najlepszych pracodawców w Polsce opracowany przez ,,Forbes” i firmę Statista przedstawiający 300 najlepszych pracodawców. Wyróżnionym firmom z Bydgoszczy i z regionu oczywiście należą się gratulacje, tylko problem, że jest ich niewiele.
Przed tygodniem na organizowany w Warszawie marsz zapraszali na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy działacze ruchu samorządowego Tak dla Polski, w tym prezydent Bydgoszczy. Teraz wspólne zaproszenie wystosowała Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Komitet Obrony Demokracji.
O tym, że planowany przebieg Kolei Dużych Prędkości pomiędzy CPK i Gdańskiem nie jest w pełni satysfakcjonujący dla dużej części kujawsko-pomorskiego wskazywaliśmy wiele razy, z większych ośrodków kolej powyżej 200 km/h obejmie jedynie Grudziądz, choć i tutaj planuje się niewiele postojów, zatem większość pociągów relacji CPK – Trójmiasto w kujawsko-pomorskim nie zatrzyma się ani razu. Próbę walki o zmianę planowanego przebiegu podejmuje marszałek Piotr Całbecki, który w środę zorganizował konferencję.
Sprawa ta ma swój początek w 2018 roku, gdy kandydat na prezydenta Inowrocławia Ireneusz Stachowiak wyrażał wątpliwości co do wyboru kancelarii prawnej z Gdańska, którą ratusz wybrał do reprezentowania interesów miasta w tzw. aferze fakturowej. Stachowiak podnosił m.in. wysokie koszty dojazdu na rozprawę jakie liczy sobie kancelaria.
W Toruniu mieszka około 6300 osób ponad 70 narodowości z prawem pobytu czasowego lub długoterminowego. Wielu z nich przyjechało do pracy lub na studia. Jak ważna jest przynależność do jakiejkolwiek grupy etniczno-kulturowej dla samoidentyfikacji? Czy ludzie o różnych, często bardzo różnych normach, wychowani w odmiennych tradycjach mogą ze sobą współistnieć i współpracować? Czy konieczne jest zrozumienie kulturowego tła różnych grup, aby żyć obok siebie i kiedy zaczyna się konflikt kultur? Co oznacza czas kulturowy? To tylko niektóre z pytań, które często pojawiają się przy analizie współistnienia różnych kultur. Celem tego artykułu nie jest badanie barier, problemów i wyzwań powstających w kontaktach międzykulturowych, lecz pokazanie na konkretnych przykładach, jak różne mogą być kultury.
Tematy związane z korzystaniem uprawnień dla osób niepełnosprawnych są delikatne, często traktuje się je jak tabu, bowiem nie jest łatwo kwestionować czyiś uprawnień. Spawa jest jednak ważna, bowiem miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych nie ma zbyt wielu, więc każda osoba która parkuje na takim miejscu, choć by sobie bez tego poradziła, to prawdopodobieństwo, że inna osoba poruszająca się już np. na wózku inwalidzkim nie będzie mogła zaparkować i będzie mieć problem. W przypadku radnego Zdzisława Tylickiego o którym piszemy sprawa jest szczególna, bo mówimy o osobie publicznej, której postępowanie widzą też inni.
Od kilku lat mamy zapowiedzi, że dojdzie w nowej perspektywie Unii Europejskiej do modernizacji ciągu kolejowego Bydgoszcz – Kcynia – Gołańcz, po podliczeniu wszystkich dostępnych środków z UE, w tym z KPO okazuje się jednak, że na to zadanie pozostają ,,grosze”, które mogą co jedyne utrzymać jakieś warunki dla pociągów towarowych (nie jeździ ich wiele, trasa służy głównie transportom wielogabarytowym). Dla tych co liczyli na powrót pociągów pasażerskich nie ma dobrych wieści.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.