Kilka dni temu ratusz opublikował raport z inwentaryzacji gazów cieplarnianych, który sporządzany jest co dwa lata od 2005 roku – z dokumentu wynika, że emisja MG CO2 spadła od tamtego okresu do 2022 roku o 20,5%. Przypomnijmy, że cel dla Polski stawiany przez Unię Europejską to 17,7% na rok 2030, czyli w skali Bydgoszczy udało się już go osiągnąć.
Wczoraj (17 maja) wyemitowaliśmy reportaż, w którym wyrażamy wątpliwości co do posługiwania się kartą parkingową dla osoby niepełnosprawnej przez radnego Zdzisława Tylickiego, który nie ma problemów z samodzielnym poruszaniem się, a zdarza mu się nawet grać w piłkę. Ten materiał na radnym nie zrobił żadnego wrażenia, bowiem dzisiaj jak gdyby nigdy nic znowu zostawił samochód na kilka godzin pod ratuszem, na jedynym miejscu w sporym obrębie Starego Miasta dla niepełnosprawnych. Tego dnia radny nie miał w ratuszu żadnych komisji, za to spotkanie partyjne.
Każdego roku w Polsce ujawnianych jest od kilkudziesięciu do nawet ponad stu nielegalnych wysypisk zawierające odpady niebezpieczne dla środowiska, w każdym z tych przypadków konieczne jest podjęcie pilnych działań, ale w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie tego, kto je wytworzył, to zadanie spada na samorząd, którego może nie być stać na usuniecie nie swoich odpadów. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nie jest przestrzegana Konstytucja w zakresie refundowania kosztów samorządom.
W czwartek grupa posłów Lewicy z przewodniczącym Włodzimierzem Czarzastym na czele odwiedziła Bydgoszcz i Toruń, spotkania z parlamentarzystami Nowej Lewicy odbywały się też w mniejszych miastach województwa. Jak mówi nam posłanka Magdalena Biejat z Razem, jest to okazja, aby przypomnieć mieszkańcom naszego regionu, że z klubu Lewicy już dawno wyszły inicjatywy waloryzacji świadczenia 500 Plus oraz radykalnego obniżenia cen leków.
Od kwietnia Kruszwica żyje w specjalnym trybie, bowiem most wzdłuż drogi krajowej nr 62, który łączy części miasta położone po dwóch stronach Gopła przechodzi obecnie remont, który ma przywrócić jego parametry, a także poprawić komfort użytkowników. Przed dwoma tygodniami ekipa budowlana natrafiła na ludzkie szczątki.
Relacje polsko-węgierskie w ostatnich miesiącach są dość trudne, za sprawą wojny na Ukrainie, ale czy to oznacza koniec tysiącletniej przyjaźni obu narodów? Zdaniem konsula honorowego Węgier w Bydgoszczy Marka Pietrzaka ten trudny czas trzeba przetrwać i szukać elementów które łączą. Dzisiaj w Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal Kultury Węgierskiej.
Jak liderzy mogą zadbać o wzrost swoich firm mimo trudnych warunków rynkowych takich, jak inflacja, konsekwencje wojny w Ukrainie i pandemii? Na to pytanie odpowiedzą eksperci na konferencji „Lider w świecie VUCA 3.0: czyli jak wygrywać w czasach turbulencji i niepewności”, która 23 maja odbędzie się w Młynach Rothera. Udział w konferencji jest bezpłatny. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal Kujawski.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.