W swojej treści Konstytucja 3 Maja nie była zbyt republikańska, była jednak próbą naprawy ustroju państwa, niektórzy opisują ją jako ,,kompromis szlachecko-królewski”, czyli była kompromisem potrzebnym w ówczesnej Rzeczypospolitej. Dzisiaj, gdy żyjemy w Polsce republikańskiej, rocznica jej uchwalenia powinna zatem zawsze skłaniać do refleksji nad stanem naszego państwa, w którym wymagających naprawy nie brakuje.
Od wielu lat prezydent Bydgoszczy zapowiada potrzebę rozbudowy trasy W-Z do standardu dwupasmowego w całym przebiegu oraz powstanie trzech bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicami Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego, a docelowo przebudowę Węzła Wschodniego (co wymuszać może dodatkowo konieczność wybudowania za kilka lat nowego mostu w miejsce wyeksploatowanych Wiaduktów Warszawskich). Opracowano studium, największym problemem są jednak środki, bowiem Bydgoszczy na dzisiaj ze swoich środków na te ambitne zamierzenia nie stać.
1 maja tradycyjnie został zainaugurowany w Bydgoszczy sezon motocyklowy – ulicami Bydgoszczy przejechało w paradzie kilka tysięcy motocyklistów. Jednoślady wyjechały z ulicy Szajnochy, finałem rajdu był Myślęcinek, gdzie odbył się jednocześnie piknik dla uczestników. Wydarzenie przebiegło bez incydentów.
Oprócz herbu Miasto Bydgoszcz od wielu lat wykorzystuje na potrzeby promocyjne logotyp z charakterystycznymi trzeba spichrzami. Na Politechnice Bydgoskiej w ramach zajęć na kierunku wzornictwa zachęcono studentów, aby przedstawili swoje wizje logotypów, w efekcie czego powstała wystawa, którą można do 11 maja oglądać na żywo na parterze w Młynach Rothera.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.