– Polska potrzebuje nowej umowy społecznej – podkreśla prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu. Jak wskazuje, polskie społeczeństwo jest dziś spolaryzowane jak nigdy dotąd, a rozwarstwienie i napięcia pogłębia ustrój, w którym zwycięzca wyborów bierze wszystko, a przegrany zostaje z niczym. – Najbardziej nienawidzimy tej drugiej strony, jeśli czujemy się zagrożeni. A obecny system powoduje, że rzeczywiście jesteśmy zagrożeni, ponieważ władze centralne mogą w każdej chwili narzucić nam rozwiązania, z którymi się nie zgadzamy, które są dla nas obce – mówi ekspert. Jak ocenia, kluczem do rozwiązania problemu jest lepszy podział władzy pomiędzy centrum a samorządy wojewódzkie i gminne. Taki podział pozwoli Polakom w większym stopniu decydować o tym, jak chcą urządzić swoje lokalne i regionalne społeczności. Alternatywą jest bowiem dalsza wojna polsko-polska, niezależnie od tego, kto wygra nadchodzące, jesienne wybory.
Na koniec kwietnia według Powiatowego Urzędu Pracy bezrobocie w Bydgoszczy wyniosło 2,3% (przy średniej powyżej 5,4% dla Polski), to jeszcze nie historyczny wynik jaki odnotowaliśmy kilka miesięcy temu, ale widać iż wraz z sezonowością liczba zarejestrowanych bezrobotnych zaczyna spadać.
Na temat żydowskiej rodziny Friedlaender pisałem już w skrócie w cyklu ,,Dzieje bydgoskiego parlamentaryzmu” opisując reprezentującego Bydgoszcz w Izbie Panów Dagoberta Friedlaendera. Dzisiaj bardziej skupię na jego synie Maxie i wnuku Gerharcie, którzy dokonali znacznie bardziej zapamiętanych dokonań, choć ich bydgoskie korzenie są prawie nieznane.
Niezwykłe emocje i wspaniałe rezultaty - 5. Memoriał Ireny Szewińskiej spełnił nadzieje wszystkich. Na stadionie bydgoskiego Zawiszy byliśmy świadkami wielu fantastycznych rezultatów, padły też nowe rekordy mityngu. Nie zabrakło udanych występów reprezentantów Polski - Wojciecha Nowickiego, Piotra Liska czy Filipa Ostrowskiego.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.