Jesteś tutaj: HomeKruszwicaDo obiegu trafiło 5 mln znaczków z Kruszwicą

Do obiegu trafiło 5 mln znaczków z Kruszwicą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica sobota, 28 styczeń 2023 16:44

Rok 2023 w Kruszwicy jest szczególny, za sprawą 600. rocznicy nadania praw miejskich (choć najprawdopodobniej te prawa uzyskała już ponad 100 lat wcześniej, ale z uwagi na zagubione dokumenty przyjmuje się 1423 rok)., z tej okazji w piątek 27 stycznia Poczta Polska wypuściła do obiegu 5 mln znaczków o wartości nominalnej 60 groszy (co jest nawiązaniem do jubileuszu).


– Poprzez coroczne wydawanie znaczków z wizerunkiem miast polskich pragniemy przybliżać ich dzieje, architekturę oraz charakterystyczne symbole. Najnowszy znaczek poświęciliśmy Kruszwicy, która posiada nie tylko bogatą historię, atrakcje turystyczne czy jedyne w swoim rodzaju zabytki architektoniczne, lecz także aktywną lokalną społeczność – powiedział Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy, podczas piątkowej uroczystości w Kruszwicy.

 

Na znaczku, wydrukowanym techniką rotograwiurową, przedstawiono widok z lotu ptaka na Mysią Wieżę i jezioro Gopło. Walor wyemitowano w nakładzie 5 mln sztuk. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której została przedstawiona panorama Kruszwicy. W Urzędzie Pocztowym Kruszwica 1 (ul. Niepodległości 33) stosowany jest również okolicznościowy datownik.

 

 

Mysia Wieża to pozostałość zamku w Kruszwicy zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Początkowo stanowił warownię mającą strzec miasto przed Krzyżakami. Po upadku zakonu był siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. W późniejszym czasie został zniszczony przez Szwedów. Jego pozostałością jest wieża będąca atrakcją turystyczną z punktem widokowym na jezioro Gopło – dziewiąte co do wielkości jezioro w Polsce. Nazwa wieży nawiązuje do legendy o legendarnym władcy Polski Popielu.

 

– Jestem przekonany, że znaczek z wizerunkiem Kruszwicy będzie wspaniałą pamiątką i znaczącym walorem kolekcjonerskim w zbiorach wielu filatelistów. Dziękuję za zaangażowanie w ten projekt, który służy promocji naszego regionu – podkreślił wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

 

Znaczek wydany został w ramach serii ,,Miasta Polskie”. Kruszwica jest drugim miastem z kujawsko-pomorskiego, który znalazł się w tej serii, kilka lat temu wydano znaczek z Bydgoszczą. Było to nawiązaniem do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Autorem znaczka kruszwickiego jest Waldemar Kawiński.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu