Jesteś tutaj: HomeMagazyn,,Każda wojna jest klęską polityki”. Czy nadzieję papieża na pokój są naiwne?

,,Każda wojna jest klęską polityki”. Czy nadzieję papieża na pokój są naiwne?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 17 kwiecień 2022 00:33
Okładka ksiażki „Przeciwko wojnie. Odwaga w budowaniu pokoju” Okładka ksiażki „Przeciwko wojnie. Odwaga w budowaniu pokoju”

Od dobrego już 1,5 miesiąca główny temat o którym mówi się w naszym kraju to wojna w Ukrainie, nic dziwnego, bowiem niewielu Polaków pamięta czasy, gdy tuż przy naszej granicy spadały rakiety. W ostatnim czasie biuro prasowe Watykanu ujawniło fragmenty wstępu do książki „Przeciwko wojnie. Odwaga w budowaniu pokoju”, autorstwa papieża Franciszka.

,,Widziałem gruzy domów i rany serc, ale także ziarna nadziei na odrodzenie. Nie przyszło mi do głowy, że rok później w Europie wybuchnie konflikt” - piszę we wstępie do książki papież Franciszek.

 

Zanim jednak przejdę do kolejnych fragmentów, należy przypomnieć, że w swoich dziełach papież Franciszek od wielu lat głosi teorię, że III wojna światowa już trwa, ale odbywa się w ,,kawałkach”, czyli poprzez liczne mniejsze konflikty w różnych częściach świata. Papież użył takich sformułowań chociażby w orędziu na Światowy Dzień Pokoju, na 1 stycznia 2016 roku - Wojny i działania terrorystyczne z ich tragicznymi konsekwencjami, uprowadzenia osób, prześladowania na tle etnicznym czy religijnym, sprzeniewierzanie się zasadom moralnym naznaczyły od początku do końca ubiegły rok, boleśnie pojawiając się coraz częściej w wielu regionach świata, do tego stopnia, by przybrać cechy tego, co można określić „trzecią wojną światową w kawałkach” - pisał wówczas papież w liście, który był odczytany w wielu polskich świątyniach.

 

W najnowszej książce papież tę myśl rozwija - Tak wiele wojen toczy się obecnie na świecie, powodując ogromne cierpienie, niewinne ofiary, zwłaszcza dzieci. Wojny, w wyniku których miliony ludzi zmuszone są do ucieczki ze swoich domów. To liczne zapomniane wojny, które od czasu do czasu pojawiają się na nowo przed naszymi nieuważnymi oczami – piszę Ojciec Święty we wstępie do książki, aby odnieść się bezpośrednio do Ukrainy - Ukraina została zaatakowana i najechana. Zginęło wielu niewinnych cywilów a wiele kobiet, dzieci i osób starszych zostało zmuszonych do życia w schronach. Rodziny są podzielone, ponieważ mężczyźni pozostają na miejscu, by walczyć, podczas gdy kobiety i dzieci szukają ratunku, przekraczają granicę, aby szukać schronienia w innych krajach, które przyjmują je wielkim sercem.

 

Jako Polacy, czyli mieszkańcy kraju sąsiadującego z Ukrainą, z uwagi na dużą liczbę uchodźców, kraju frontowego, z tymi dramatami opisywanymi przez papieża mamy do czynienia na co dzień. Widzimy bowiem rozbite rodziny, a także traumę wśród dzieci, którym przyszło uciekać przed bombami do schronów.

 

Papież Franciszek uważa, że wyzwanie zakończenia wojny to wyzwanie dla całej ludzkości - Aby to osiągnąć, potrzebujemy dialogu, negocjacji, słuchania, umiejętności dyplomatycznych i kreatywności, a także dalekowzrocznej polityki zdolnej do budowania systemu współistnienia, który nie będzie oparty na sile arsenałów i odstraszaniu. Musimy pamiętać, że każda wojna jest klęską polityki i haniebną kapitulacją w obliczu zła.

 

Papież głosi też oczekiwanie, aby zaniechać wydatków na zbrojenia, a zamiast tego te pieniądze przeznaczyć na walkę z głodem. Czy to jest jednak we współczesnym świecie realne? Czy papież ma tylko naiwną nadzieję?

 

We wstępie do najnowszej książki wyraża ubolewanie, że według wyliczeń szwedzkich badaczy w czasie pandemii wydatki państw na zbrojenie wzrosły o 2,6%, zamiast służyć walce z pandemią i ochronie życia.

 

Dodać warto – od redakcji – że wojna w Ukrainie może przełożyć się na klęskę głodu w wielu państwach, które kupowały żywność tego kraju. Dla przykładu borykający się z ogromnym ubóstwem Liban około 80% żywności kupował z Ukrainy. Działania wojenne kilkukrotnie zmniejszyły ukraiński eksport.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

  • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

    W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

    Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu