Jesteś tutaj: HomeMagazynCo zmieni się w podatkach? Po nowelizacji Polskiego Ładu?

Co zmieni się w podatkach? Po nowelizacji Polskiego Ładu?

Napisane przez  Materiał EY Polska Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 18 kwiecień 2022 12:39

Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu to odpowiedź na postulaty organizacji przedsiębiorców. Zmiany wydają się być korzystne dla większości podatników. Rząd obiecuje udostępnić kalkulatory, pomagające wyliczyć najkorzystniejszą wersję.

 

 

13 kwietnia rząd zaprezentował szczegóły zmian podatkowych, będących kolejnymi poprawkami do Polskiego Ładu, które zostaną wprowadzone do projektu nowelizacji z dnia 24 marca 2022 r. Zmiany to efekt konsultacji ze stroną społeczną (w tym przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, samorządami).

 

Z ryczałtu i liniówki na skalę

Za jedną z istotnych zmian do projektu z 24 marca 2022 r. uznać należy wprowadzenie możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt albo podatek liniowy. Zgodnie z zapowiedziami, w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość jednorazowego wyboru skali w roku 2022, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia. Przedsiębiorcy, chcący przejść z ryczałtu na skalę od 1 lipca, będą mogli zgłosić taki zamiar do 22 sierpnia i prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku, a drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę. W kolejnych latach przedsiębiorcy będą wybierać sposób opodatkowania na dotychczasowych zasadach.

 

Składka zdrowotna do poprawki

Jak wynika ze stanowiska rządu temat zmian w obliczaniu podstawy wymiaru składek zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. Jednakże w nowelizacji ma zostać wprowadzona możliwość częściowego odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu/przychodu albo podatku.

 

Jednolity wzór PIT-2

W celu ułatwienia podatnikom składania oświadczeń dla celów podatkowych, formularz PIT-2 ma stać się jednolitym wzorem różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składane były odrębnie. – Zgodnie z zapowiedziami w PIT-2 ma znaleźć się cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć, wybrać, i one będą obowiązywały przy rozliczeniu podatkowym. W tym wypadku chodzi nie tylko o tzw. kwotę wolną, ale też m.in. o koszty uzyskania przychodu, czy również wybór wspólnego rozliczania z małżonkiem.

 

Jednocześnie rząd wycofał się ze zmian w PIT-0 dla seniorów, co oznacza, że seniorzy, którzy zamiast emerytury zechcą kontynuować pracę, będą mogli skorzystać z PIT-0.

 

PIT 12%, samotni rodzice z ulgą, księgowi bez odpowiedzialności

Wśród propozycji już wcześniej znalazło się obniżenie PIT z 17 do 12 proc. z jednoczesną likwidacją ulgi dla klasy średniej. Dla przypomnienia, zgodnie z projektem z 24 marca 2022 r. płatnicy od 1 lipca 2022 r. nie będą zobligowani do naliczania ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie zapowiedział obniżenie podatku PIT z 17% do 12%, co będzie równoznaczne ze zmianą kwoty zmniejszającej podatek, która wyniesie w skali roku 3600 zł, a nie jak do tej pory 5100 zł.

 

W projekcie ustawy pojawią się również następujące zmiany:

od 1 stycznia 2023 roku będzie możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych. Kwotę wolną będzie można ponadto rozliczać w zaliczkach,

powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022),

automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej,

wyłączenie odpowiedzialności księgowych,

­ brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich.

 

Zgodnie z zapowiedziamiw momencie, w którym nowelizacja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, rząd postara się jak najszybciej udostępnić odpowiednie kalkulatory, tak aby każdy w swej konkretnej sytuacji miał możliwość dokładnego obliczenia, ile podatku ma do zapłacenia i jaka to jest różnica w stosunku do przepisów Polskiego ładu, czy roku 2021.

 

Proponowane zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku, co oznacza, że będą dotyczyć rozliczeń w roku 2022. Rząd zapewnia, że zmiany nie wpłyną negatywnie na żadnego podatnika, co stanowi warunek dokonywania zmian w podatkach w trakcie roku podatkowego.

 

Okiem eksperta EY

Zaprezentowane zmiany w Polskim Ładzie wydają się być korzystne dla większości podatników. Pozytywnie ocenić należy w szczególności obniżenie PIT z 17% do 12% zamiast wprowadzania skomplikowanego mechanizmu ulgi dla klasy średniej. Na pewno ze strony społecznej jest w dalszym ciągu oczekiwanie zmian w zasadach naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Niemniej jednak z uwagi na liczne zmiany Polskiego Ładu w krótkich odstępach czasu, rozliczenie PIT za 2022 rok może okazać się nie lada wyzwaniem.

 

Podsumowanie

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców PIT (z ryczałtu i liniówki na skalę), jeden termin na rozliczenie przedsiębiorców PIT – 30 kwietnia, czy jednolity wzór PIT-2 to tylko część ostatniego pakietu zmian do Polskiego Ładu zapowiedzianych przez rząd.

 

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

  • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

    W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

    Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu