Jesteś tutaj: HomeMagazynPremier Węgier uważa, że należy myśleć o relacjach polsko-węgierkich już w okresie po wojnie na Ukrainie

Premier Węgier uważa, że należy myśleć o relacjach polsko-węgierkich już w okresie po wojnie na Ukrainie

Napisane przez  Ł.R. / OSW Opublikowano w Magazyn środa, 03 sierpień 2022 23:05

Relacje polsko-węgierskie od kilku miesięcy są jednymi z gorszych w ostatnim okresie, co prawda nie można mówić o większych sporach polsko-węgierskich, to jednak postrzeganie sytuacji na Ukrainie i nastawienie do Rosji wyraźnie różnią Polaków i Węgrów, z tego też powodu zrezygnowano w marcu ze wspólnych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – pierwszy raz od ustanowienia tego święta.

23 lipca premier Węgier Wiktor Orban w rumuńskim Băile Tuşnad uczestniczył w spotkaniu ze studentami w ramach Letniego Wolnego Uniwersytetu, gdzie mówił o priorytetach rządu w Budapeszcie, a także nawiązał do aktualnych relacji polsko-węgierskich. Dość szczegółowo analizę jego wystąpienia przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich.

 

Według premiera Orbana nie ma ryzyka, że Rosja zaatakuje Węgry będące członkiem NATO. Jak relacjonuje jego wystąpienie OSW, Orban miał stwierdzić -Ukraina nie wygra tego konfliktu, zaś sankcje są boleśniejsze dla Zachodu niż dla Rosji.

W opinii Wiktora Orbana Unia Europejska popełnia błąd wspierając bezpośrednio Ukrainę, zamiast odgrywać rolę podmiotu stojącego pomiędzy Ukrainą i Rosją. Premier Węgier szerzył też spiskową narrację, że na tej wojnie korzystają amerykańskie koncerny, które zarabiają na sprzedaży surowców energetycznych do Europy, dlatego Budapeszt nie zamierza rezygnować z tańszego rosyjskiego gazu. Można to potraktować jako aluzję do np. polityki Warszawy, która inwestowała w rozwój portu gazowego w Świnoujściu, poprzez który sprowadzony jest gaz ze Stanów Zjednoczonych.

 

W relacji OSW premier Węgier o różnicach polsko-węgierskich w kwestii Ukrainy mówił: Interes strategiczny obu tych państw jest zbieżny (trzymanie Rosji „z dala od siebie”, przetrwanie suwerennej i demokratycznej Ukrainy), a różnica dotyczy „odruchu serca”: „my postrzegamy wojnę jako konflikt dwóch narodów słowiańskich, do którego nie chcemy się włączać, a Polacy uważają go za swoją wojnę, którą niemalże sami też toczą”.

 

Zdaniem Orbana w kwestii przyszłych relacji polsko-węgierskich należy: „musimy spróbować zachować najwięcej, jak się da, z przyjaźni węgiersko-polskiej i sojuszu strategicznego na okres po wojnie”.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu