Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzez cały grudzień możemy bezpłatnie oglądać filmy młodych europejskich reżyserów

Przez cały grudzień możemy bezpłatnie oglądać filmy młodych europejskich reżyserów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 02 grudzień 2023 13:32

Nie są to tytuły o których się mówi na co dzień, nie znajdziemy ich też w dużych kinowych multipleksach. 1 grudnia rozpoczął się 8. Europejski Festiwal Filmowy ArteKino Festival, w ramach którego możemy obejrzeć 10. filmów młodych europejskich reżyserów – filmy w sposób szczególny mają odpowiadać na problemy z jakimi borykają się współczesne społeczeństwa. Wszystkie te filmy dostępne są z polskimi napisami.

Filmy ArteKino można bezpłatnie oglądać w serwisie streamingowym Arte.Tv, czy to pobierają aplikację na urządzenie mobilne, czy po prostu z poziomu przeglądarki. Nie jest konieczna do tego rejestracja.

Obejrzeć możemy filmy: Vamos a la Playa; The Sibyl; .Dog; Ladybitch;Siostro, co rośnie na skażonej ziemi?; Pustka i ja; Sundays; Fishbone, No One's witch the Calves oraz Splendid Hotel. Filmy te będą dostępne bezpłatnie do końca grudnia. Część z nich była już prezentowana na międzynarodowych festiwalach w Locarno, w Rotterdamie i w Salonikach.

 

Symbolicznym filmem otwarcia jest ,,Vamos a la Playa” w reżyserii Bettiny Blümner, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Jakub Gierszał („Sala samobójców”, „Najlepszy”, „Pokot”). Każdy z prezentowanych obrazów daje możliwość spojrzenia na otaczający nas świat z innej perspektywy oraz poszerzenia wizji różnorodnej Europy.

 

- Wybrane w tym roku tytuły prezentowane w ramach festiwalu ArteKino stanowią głos młodego pokolenia filmowców i Europejczyków. Z jednej strony pokazują, że nasz kontynent to wielowymiarowytwór, z drugiej dowodzą, jak wiele kwestii nas łączy i dotyczy nas wszystkich. Pomimo tego, że mówimy w różnych językach i żyjemy w innych krajach, jesteśmy częścią społeczności i kultury europejskiej, która jest niehomogeniczna. ArteKino Festival daje nam szansę poznania młodej i niezależnej kinematografii, poszerzenia swojej perspektywy i wniknięcia w cudzą optykę – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, redaktorka naczelna polskiej wersji arte.tv.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wiadomości z regionu