Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Z kim pójdzie Konfederacja w Parlamencie Europejskim? Jaki naród pierwszy zagłosuje?

Przegląd zagraniczny: Z kim pójdzie Konfederacja w Parlamencie Europejskim? Jaki naród pierwszy zagłosuje?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 31 maj 2024 21:03
Przegląd zagraniczny: Z kim pójdzie Konfederacja w Parlamencie Europejskim?  Jaki naród pierwszy zagłosuje? European Union 2024

To jest ostatnie wydanie ,,Przeglądu zagranicznego” przed rozpoczęciem głosowania w eurowyborach, choć za tydzień będziemy mieli w Polsce ostatni dzień kampanii wyborczej. Po swoim głosowaniu będą już Holendrzy, a w trakcie Irlandczycy i Czesi.

Z perspektywy polskiej największą niewiadomą jest to w jakiej grupie europejskiej znajdą się europosłowie Konfederacji, która jak wynika z sondaży zdobędzie pierwszy raz kilka mandatów do Parlamentu Europejskiego. Konfederacja zagranicznie do tej pory współpracowała z niemieckim AFD, które w PE było częścią frakcji Tożsamość i Demokracja. AFD zostało z tej grupy wyrzucone przez francuski Front Narodowy Marine Le Pen. Czy Konfederacja pójdzie zatem z AFD czy z Le Pen? Nie wiadomo czy Francuzi będą chcieli współpracować z tą formacją. Inna możliwa konfiguracja to AFD – Konfederacja i węgierski Mi Hazank. AFD w Niemczech ostatnio jednak traci poparcie, Mi Hazank jest na granicy progu, a Konfederacja zdobędzie kilka mandatów, to może być mało do budowy nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

 

W przeglądzie zagranicznym powiemy też o protestach w Gruzji. Zapraszamy do oglądania.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu