Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgierskie MSZ: W naszym interesie jest silna Europa

Węgierskie MSZ: W naszym interesie jest silna Europa

Napisane przez  Ł.R. / Daily News Hungary Opublikowano w Magyar Hirek piątek, 24 czerwiec 2016 23:33

W czwartek Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Wynik brytyjskiego referendum popularnie nazywany jest Brexitem. Głosowanie mieszkańców Wielkiej Brytanii skomentował na konferencji prasowej Péter Szijjártó, szef węgierskiego MSZ.

 

Zdaniem Szijjártó należy z decyzji Brytyjczyków wyciągnąć kilka lekcji. Przede wszystkim Bruksela powinna zacząć słuchać opinii obywateli. Jego zdaniem w interesie nas wszystkich jest silna Europa, będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy Unia Europejska będzie wstanie szukać odpowiedzi na powstające wyzwania i kryzysy, odchodząc przy tym od poprawności politycznej. Przykładem takiego wyzwania jest chociażby kryzys imigracyjny.

 

- Europa potrzebuje wieku szczerej polityki – mówił Péter Szijjártó.

 

Węgierski minister spraw zagranicznych zapowiedział również, że państwa Grupy Wyszehradzkiej będą blisko współpracować w kwestiach dotyczących skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Minister Rolnictwa Sándor Fazekas liczy, że Wielka Brytania po wyjściu, zawrze z Unią Europejską umowę handlową, przez co węgierskie produkty będą nadal trafiać na brytyjski rynek. Węgrzy dostarczają Brytyjczykom wysokiej jakości wina, przetwory mięsne i słodycze.

 

Warte obejrzenia