Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgrzy stanęli w obronie polskiego rządu

Węgrzy stanęli w obronie polskiego rządu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek czwartek, 15 wrzesień 2016 16:25

W środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której wyraża się zaniepokojenie o stan demokracji w Polsce. Dzień wcześniej odbywała się debata w tej sprawie, podczas której można było usłyszeć z ust przedstawicieli innych państw, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zmonopolizował media w Polsce. Narodem, którego reprezentanci prawie jednogłośnie stanęli po stronie Polski byli Węgrzy.

Podczas, gdy w Strasburgu odbywały się głosowania, w tym samym czasie na budynku parlamentu w Budapeszcie obok węgierskiej flagi, wisiała również flaga Polski. Oficjalnie nie ma informacji o przyczynie udekorowania parlamentu węgierskiego polskimi barwami, ale jeżeli spojrzymy na zachowanie europosłów rządzącego na Węgrzech Fideszu, to można dojść do wniosku, że był to gest solidarności z Polską.

 

Polacy w głosowaniu nie byli jednak jednogłośni, bowiem europosłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej poparli tę rezolucję. Pod ich adresem w Polsce padły zarzuty o głosowanie przeciwko własnemu narodowi. Jak wyjaśnia jednak europoseł Tadeusz Zwiefka z kujawsko-pomorskiego - Parlament Europejski przyjął rezolucje w obronie podstawowych zasad demokratycznych w Polsce. To nie jest rezolucja przeciwko naszej ojczyźnie.

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz powiedział zaś, że ta rezolucja jest przeciwko PiS-owi.

 

Europoseł PiS prof. Ryszard Legutko w debacie natomiast widział inne przyczyny podjęcia tej rezolucji - Wasi towarzysze politycznie stracili władzę monopolistyczną w Polsce i trudno wam to zaakceptować.

 

Ostatecznie rezolucję przyjęto przy 510 głosach za i 160 przeciw. Wśród przeciwników jednoznacznie zdeklarowali się Węgrzy. Przeciwko podejmowaniu rezolucji głosowali następujący węgierscy posłowie:

Zoltan Balczo (Jobbik), Andrea Bocskor (Fidesz), Andor Deli (Fidesz), Tamas Deutsch (Fidesz), Norbert Erdos (Fidesz), Kinga Gal (Fidesz), Ildiko Gall-Pelcz (Fidesz), Adam Kosa (Fidesz), Bela Kovacs (Jobbik), Gyorgy Schopflin (Fidesz), József Szajer (Fidesz), Laszlo Tokes (Fidesz).

 

Fidesz wraz z Platformą Obywatelską i CDU Angeli Merkel tworzy Europejską Partię Ludową, która prawie cała poparła tę rezolucję. To jednak węgierscy posłowie Fideszu jako największa grupa w tej frakcji zagłosowali przeciw. Co jest pewnym jednoznacznym gestem ze strony Fideszu i lidera tej partii Victora Orbana w kierunku rządzącego Polską PiS-u.

 

Słów krytyki wobec przeciwników rezolucji nie krył natomiast europoseł Zwiefka - Przeciwko byli ci którzy są za rozwaleniem Unii Europejskiej i wspierają politykę Putina mającą na celu rozbicie jedności Europy.

 

Za rezolucją było tylko czterech węgierskich posłów związanych z S&D Martina Schultza – do tej grupy należą również europosłowie SLD:

Csaba Molnar (Koalicja demokratyczna), Peter Niedermuller (Koalicja demokratyczna), Tibor Szanyi (Węgierska Partia Socjalistyczna), Istvan Ujhelyi (Węgierska Partia Socjalistyczna)

 

Warte obejrzenia