Jesteś tutaj: HomeNakielskiNakło stało się wzorem dla samorządowców

Nakło stało się wzorem dla samorządowców

Napisane przez  Redakcja . Portal Samorządowy Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 03 luty 2014 15:03

Samorządowcy i naukowcy z całej Polski przyjeżdżają do Nakła, aby obserwować wprowadzony w tym mieście system gospodarki odpadami. Włodarze miasta z kolei się cieszą, że w przeciwieństwie do innych samorządów nie muszą się martwić śmieciami i mogą się skupić na innych problemach gminy.

- Przyjeżdżają naukowcy z Warszawy, delegacje z gmin ze wschodu i zachodu Polski, oglądają, pytają. Paru burmistrzów z asystą nas odwiedziło – wyjaśnia Portalowi Samorządowemu Piotr Kalamon zastępca burmistrza Nakła.

 

Władze Nakła chcąc się przygotować do nowych zasad gospodarki odpadami zdecydowali się na dość innowacyjny pomysł, przez niektórych samorządowców niezbyt poważnie traktowany, czyli tzw. ,,Eko Domki”.  Gdy taką propozycję pod rozwagę przedstawiono bydgoskim samorządowcom, to część radnych reagowała śmiechem, dzisiaj wygrane to są jednak władze Nakła, które w przeciwieństwie do Bydgoszczy nie muszą się martwić wymogami jakie od 2018 roku nakłada Unia Europejska, czyli znacznego zwiększenia odzysku odpadów wtórnych.

 

-Wybór był taki, że wyjdziemy do mieszkańców i powiemy, że nie będzie segregacji, bo nie ma na to warunków albo znajdziemy jakieś rozwiązanie – tłumaczy o dylematach przed jakimi stanął samorząd Nakła Piotr Kalamon.

 

Ostatecznie zdecydowano się na system, który od kilku lat funkcjonuje w części Płocka. Mieszkańcy oddzielają odpady na dwie grupy (nadające się do odzysku i nie nadające). Później pierwszy worek trafia do specjalnej stacji, gdzie pracownicy przeprowadzają dokładną segregację. Odpady wówczas są sprzedawane jako surowce wtórne. Gmina się cieszy, że dzięki temu dla mieszkańców miasta stworzono 26 etatów. Mieszkańcy Nakła płacą 10,50 zł od każdej zameldowanej w nieruchomości osoby (piąta i każda kolejna osoba to opłata – 5,80 zł).  

Warte obejrzenia

« Październik 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu