Jesteś tutaj: HomeRegionCałbecki: Uchwała antysmogowa jest w pewnym sensie martwa

Całbecki: Uchwała antysmogowa jest w pewnym sensie martwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 01 wrzesień 2023 12:16

Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie wolno w województwie kujawsko-pomorskim wykorzystywać pozaklasowych kotłów grzewczych, radni PiS chcą zmienić przepisy, aby dać 2 lata więcej czasu na wymianę pieców i dostosowanie się do reguł, marszałek Piotr Całbecki przyznaje z kolei, że przepisy są tak naprawdę martwe i nie ma możliwości weryfikowania, ani karania mieszkańców.

 

Na początku sierpnia informowaliśmy o konferencji prasowej radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli, że złożą projekt uchwały, która zmieni uchwałę antysmogową, aby dać więcej czasu na wymianę pieców - Mamy informację, ze mieszkańcy, którzy są zobowiązani do wymiany kotłów zrobili to w 20-30% - mówił na konferencji prasowej przewodniczący klubu Michał Krzemkowski.

 

Uchwała zaproponowana przez PiS na sesji Sejmiku Województwa jednak nie stanie. Podczas poniedziałkowej sesji radca prawna Urzędu Marszałkowskiego poinformowała, że zgodnie z prawem projekty uchwał antysmogowych mogą opracowywać jedynie Zarządy Województw, zatem projekt zgłoszony przez grupę radnych ma nie spełniać tego wymogu. Radny Krzemkowski zapytał marszałka, czy ten rozważy wniesienie inicjatywy jego klubu przez Zarząd Województwa pod obrady?

 

- Uchwała jest w pewnym sensie martwa – ocenił marszałek Piotr Całbecki - Nie ma narzędzi egzekucyjnych.

 

Całbecki tłumaczył, że mając wiedzę, iż jest to martwe prawo Zarząd Województwa nie planował nic zmieniać. Zadeklarował jednak, że w związku z inicjatywą radnych opozycji sprawa zostanie jeszcze przemyślana.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30