Jesteś tutaj: HomeRegionJutro rozpocznie się święto dziedzictwa kulturowego Europy

Jutro rozpocznie się święto dziedzictwa kulturowego Europy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 wrzesień 2023 16:37
Jutro rozpocznie się święto dziedzictwa kulturowego Europy Fot: KPCK

9 września w całej Europie rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa, będzie to tydzień w którym w sposób szczególny promowane będzie niematerialne dziedzictwo kulturowe. Są to wszystkie te elementy, które związane są z wielopokoleniową tradycją w tym zwyczaje tworzące wyjątkowość kulturową każdego regionu. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to: ,,Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”.

 

Główną instytucją koordynującą te Dni w naszym województwie jest mające siedzibę w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Wydarzenia w najbliższym tygodniu będą się odbywały w kilkudziesięciu miejscowościach naszego województwa, począwszy od największych miast prezydenckich, skończywszy na małych miejscowościach, które mogą jednak poszczycić się niekiedy ogromnie ciekawą historią i dziejami.

 

Głównym elementem bydgoskich obchodów będzie prezentacja najnowszego przewodnika po dziedzictwie kulturowym województwa kujawsko-pomorskiego, który zaprezentowany będzie o godzinie 17:00 w Salonie Hoffman KPCK (przy Placu Kościeleckich). Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przewodnik ,,Kierunek Kujawsko-Pomorskie – na tropach zabytków” przedstawia 35 wybranych zabytków zlokalizowanych w 29 miejscowościach województwa. Premiera przewodnika będzie połączona z podsumowaniem kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego ,,Porter z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”.

 

Zwyczaje kujawskie szczególnym dziedzictwem

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa Zbiegają się z 20-tą rocznicą uchwalenia przez ONZ konwencji o ochronie niematerialnego dziedzictwa oraz 10-tą rocznicę stworzenia na jej bazie polskiej krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z naszego województwa na tej liście znalazły się dwa elementy – pierwszy to szymborskie Przywołówki, czyli tradycja wyczytywania przez Klub Kawalerów, w święta wielkanocne, wierszy na temat lokalnych panien.

 

Na krajowej liście są też kozy mątewska czy szymborska, czyli zwyczaj kultywowany w różnych częściach Kujaw, a w szczególności w Inowrocławiu, kolędowania przebierańców z kozą, za którą przebiera się jeden z uczestników. Odbywa się to publicznie, często ulicami, jest to zatem co roku widoczne wydarzenie.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30