Jesteś tutaj: HomeRegionNasi posłowie złożyli ślubowanie, a premier podał rząd do dymisji

Nasi posłowie złożyli ślubowanie, a premier podał rząd do dymisji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 listopad 2023 15:00
Nasi posłowie złożyli ślubowanie, a premier podał rząd do dymisji Fot: Kancelaria Sejmu

To są zawsze historyczne momenty, gdy posłowie nowej kadencji składają uroczyste ślubowanie przed narodem. Nowa kadencja to zawsze nowy rozdział, dzisiaj go właśnie zaczynamy. Formalnie bowiem kadencja zaczęła się dzisiaj. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że ostatnie wybory pokazała, że demokracja w Polsce w całej historii nie miała się tak dobrze jak teraz.

 

Sejm X kadencji otworzył marszałek senior, na tę funkcję prezydent Andrzej Duda desygnował posła Marka Sawickiego z PSL-u. Jednym z pierwszych punktów posiedzenia było uroczyste wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który rozpoczął od podziękowania Polakom za ogromną frekwencję wyborczą - To wielki sukces polskiej demokracji dziękuję dziękuję i jeszcze raz dziękuję wszystkim którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych wszystkim paniom i panom wyborcom.

 

Zdaniem prezydent Dudy możemy mówić o historycznej kondycji demokracji w Polsce - Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna - jest najsilniejsza bez wątpienia w całej naszej historii.

 

Prezydent z jednej strony mówił o potrzebie podania sobie dłoni, przestrzegał jednak parlamentarzystów, że nie zgodzi się na podważanie roli prezydenta w polskim systemie konstytucyjnym i zamierza bronić dokonać rządu ostatnich 8 lat.

 

Marszałek senior Marek Sawicki mówił z kolei o potrzebie odbudowy dobrych relacji z Unią Europejską - Podejmijmy więc starania by nasz kraj powrócił do awangardy wartości europejskich które osadzone na chrześcijańskim dziedzictwie na inspiracjach czerpanych z tradycji demokracji ateńskiej i prawa rzymskiego stanowią solidny fundament do odbudowania i umacniania wspólnoty narodów.

 

Marszałek Sawicki wiele razy nawiązywał do jednego z ojców niepodległości, byłego premiera Wincentego Witosa, którego cytatem też zakończył wystąpienie - A Polska winna trwać wiecznie!

 

Po wystąpieniach okolicznościowych posłowie składali ślubowanie na wierność Konstytucji. Z okręgu bydgoskiego ślubowanie złożyli według kolejności: Łukasz Schreiber (PiS), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Paweł Olszewski (KO), Agnieszka Kłopotek (PSL), Bartosz Kownacki (PiS), Piotr Król (PiS) Paweł Szrot (PiS), Iwona Kozłowska (KO), Iwona Karolewska (KO), Włodzisław Giziński (PO) i Norbert Pietrykowski (Polska2050).

 

Po ślubowaniu parlamentarzystów głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję swojego rządu. Następstwem jego oświadczenia będą dymisję wszystkich ministrów – w tym też Łukasza Schreibera i Jarosława Wenderlicha, a także wojewodów i wicewojewodów Premier Morawicki zapowiedział, że chce kontynuować rząd i zamierza przekonać Sejm do uzyskania wotum zaufania - Będę chciał również nakłonić wysoką wysoką izbę do tego aby poparła mnie w tej funkcji która została mi powierzona.

 

Nowy marszałek likwiduje barierki przed Sejmem RP

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu wybierane jest też prezydium tej izby. Na marszałka Sejmu zgloszono dwie kandydatury: Szymona Hołowni i Elżbietę Witek. W głosowaniu zdecydowana większość posłów opowiedziała się za wyborem Hołowni. W pierwszym wystąpieniu marszałek Szymon Hołownia zapowiedział likwidację barierek, które odgradzają budynki parlamentu od ulicy Wiejskiej.

 

PiS na razie bez wicemarszałka

Nowy Sejm zdecydował, że będzie 6-ciu wicemarszałków. W wieczornym głosowaniu wybrano następujących wicemarszałków: Krysztof Bosak (Konfederacja), Wlodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Małgorzata Wielichowska (Koalicja Obywatelska), Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska) oraz Piotr Zgorzelski (PSL). W głosowaniu zablokowano kandydaturę Elżbiety Witek wystawionej przez PiS, której zarzucano arogancję w roli marszałka Sejmu w poprzedniej kadencji.

 

Również w poniedziałek 13 listopada zainauguruje nową kadencję Senat RP.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31