Jesteś tutaj: HomeRegionProtegowany Grzegorza Brauna najsłabszym liderem listy

Protegowany Grzegorza Brauna najsłabszym liderem listy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 11 czerwiec 2024 17:24
 Ozdyk i Voight Ozdyk i Voight Fot: APF

Zamieszkały na co dzień w Berlinie Sławomir Ozdryk po raz trzeci kandydował w wyborach z województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszy raz, dzięki wstawiennictwu Grzegorza Brauna, dostał pierwsze miejsce na liście wyborczej, które zawsze jest bonusem i przynosi dodatkowe głosy. Ozdyk jak się okazało był jedyną ,,jedynką” w kujawsko-pomorskim, która nie uzyskała najlepszego wyniku na swojej liście. Dodatkowo Ozdyk był najgorszą ,,jedynką” Konfederacji w skali całego kraju, co jednak po części można tłumaczyć tym, że jesteśmy najmniejszym okręgiem w Polsce, z drugiej jednak strony przepaść do innych liderów jest dość znacząca.

 

W kujawsko-pomorskim najlepszy wynik z Konfederacji uzyskał Tomasz Mentzen, brat posła Sławomira Mentzena, na którego zagłosowało 26 tys. wyborców, a kandydował z drugiego miejsca. Ozdyk, który z racji ,,jedynki” miał bonus zdobył tylko 17,8 tys. głosów. Właściwie poza okolicami Nakła, gdzie obaj mieli zbliżone wyniki, w całym województwie lepiej wypadał Mentzen. Było to też swego rodzaju starcie Ozdyka reprezentującego skrajne skrzydło Konfederacji, a braci Mentzenów, bardziej umiarkowanych skupiających się głównie na zagadnieniach gospodarczych.

 

Ozdyk w wyborach parlamentarnych zasłynął z banerów na których pozował czy to z pistoletem, czy też granatnikiem. Kontrowersje budzą też jego znajomości polityczne za granicą, swego czasu współpracował z oskarżanym o terroryzm włoskim politykiem Roberto Fiore, a na organizowanej przez Włocha konferencji siedział koło kontrowersyjnego Niemca Udo Voighta. Udo Voight to były lider NPD – Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, która w 1964 roku przejęła schedę po Niemieckiej Partii Rzeszy, mamy zatem mocne odwołania do dorobku politycznego Adolfa Hitlera. W 2007 przewodniczący NPD Udo Voight wywołał skandal gdy publicznie zażądał, aby Polska oddała Niemcom Gdańsk i Wrocław, była mowa też o Pomorzu, Prusach Zachodnich i Śląsku. Zważywszy na to, że jedną z przyczyn ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku były roszczenia wobec Bydgoszczy, również nie można by wykluczyć, że niemieccy nacjonaliści mieli do tych ziem pretensje terytorialne. NPD w tamtym okresie słynęło też z kampanii wymierzanych w polskich imigrantów w Niemczech, którymi straszono Niemców, chociażby tym, że pozabierają Niemcom miejsca pracy. O Voighcie głośno się zrobiło w marcu 2010 roku, gdy oddawał hołd żołnierzom Wermachtu oraz gloryfikował Waffen SS. Za to w 2012 roku berliński sąd skazał go na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywnę. Voight zasłynął też z pomysłu przyznania pokojowej nagordy Nobla nazistowskiemu zbrodniarzowi Rudolfwi Hesowi.

 

Ozdyk jak pokazały kolejne trzy wybory - lokomotywą wyborczą Konfederacji w naszy regionie nie był.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30