Jesteś tutaj: HomeSportArtykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 24 lipiec 2023

W 2029 roku Europejską Stolicą Kultury będzie jedno polskie miasto i jedno szwedzkie, jest prestiżowy tytuł i szansa na wyjście z dorobkiem kulturalnym na arenę międzynarodową. Procedura wyboru nowej Europejskiej Stolicy Kultury jest czasochłonna, aplikację trzeba składać ponad pięć lat wcześniej. Władze Bydgoszczy zamierzą złożyć taką aplikację w połowie września.

Opublikowano w Bydgoszcz

Odbywajace się w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpani wygrała chadecka Partia Ludowa. Spekulowało się, że Ludowcy wraz z bardziej prawicowym VOX-em mogą powołać nowy rząd, razem nie mają jednak większości. O punkt procentowy mniej od Ludowców uzyskali rządzący Hiszpanią socjaliści premiera Pedro Sancheza, niewiele mniejsze poparcie od VOX ma też skrajnie lewicowy Podemos, w rezultacie zatem blok prawicowy, wygrywa nieznacznie nad lewicowym, ale żadna ze stron nie ma większości.

Opublikowano w Magazyn

W sondażach poparcie Konfederacji wzrosło do 15%, co w pewnym sensie wywraca sytuację na polskiej scenie politycznej, bowiem zarówno blok Zjednoczonej Prawicy oraz opozycji demokratycznej bez Konfederacji nie jest wstanie rządzić. O ile jeszcze PiS ma jakąś zdolność do budowania koalicji z Konfederacja to już opozycja jest na wyjątkowo trudnej pozycji.

Opublikowano w Regionalne

Zmarły w 2019 roku Wiesław Czapiewski wychował na Zawiszy wielu lekkoatletów, w tym odnoszących międzynarodowe sukcesy reprezentantów Polski. Dla zachowania jego pamięci od 2022 roku organizowany jest wielobojowy memoriał jego pamięci. W odbywającej się w ten weekend drugiej edycji triumfowała Austriaczka Sarah Lagger oraz Niemiec Kai Kazmirek.

Opublikowano w Sport

W maju Rada Miasta Bydgoszczy jednogłośnie, czyli także z poparciem opozycji, przyjęła stanowisko w sprawie zmiany przebiegu kolei dużych prędkości z CPK i Warszawy, aby obejmowały one Bydgoszcz. Minister Marcin Horała w odpowiedzi przyznaje, że brany jest jeszcze wariant skomunikowania Bydgoszczy z szybką koleją przez Lipno.

Opublikowano w Bydgoszcz

Inowrocław chce być bardziej ekologiczny poprzez zmniejszenie zużycia energii, a pomóc może w tym unijny program ,,Horyzont 2020”, z którego miasto uzyskało grant w ramach European City Facility. Wartość grantu to 60 tys. euro.

Opublikowano w Inowrocław

Wyszogród to chyba najbardziej znany gród średniowieczny zlokalizowany na ziemiach bydgoskich, to w nim według legendy miał się zatrzymać w 997 roku św. Wojciech, co upamiętnia do dzisiaj zlokalizowany na wzgórzu krzyż. Na tle innych bydgoskich grodzisk rzeźba terenowa Wyszogrodu zachowała się najlepiej, jednocześnie historycznie odgrywał on najważniejszą rolę i uznawany jest za protoplastę Fordonu. Niestety zobaczenie tego świadka naszej historii jest coraz trudniejsze.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31