Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Horała chce puszczać pociągi do Bydgoszczy przez Lipno

Minister Horała chce puszczać pociągi do Bydgoszczy przez Lipno

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 lipiec 2023 12:55
Minister Horała chce puszczać pociągi do Bydgoszczy przez Lipno CC BY-SA 3.0 by Lantus

W maju Rada Miasta Bydgoszczy jednogłośnie, czyli także z poparciem opozycji, przyjęła stanowisko w sprawie zmiany przebiegu kolei dużych prędkości z CPK i Warszawy, aby obejmowały one Bydgoszcz. Minister Marcin Horała w odpowiedzi przyznaje, że brany jest jeszcze wariant skomunikowania Bydgoszczy z szybką koleją przez Lipno.

 

Pomimo braku położenia Bydgoszczy w bezpośrednim sąsiedztwie linii dużych prędkoscii, zyska ona za sprawą wdrożenia HRJ – pisze minister Horała do bydgoskich radnych. Warto to pogrubić, bowiem niekiedy w mediach publicznych pojawia się przekaz, że szybka kolej do Bydgoszczy dotrze.

 

Wspomniany przez ministra HRJ to skrót od horazyntalnego rozkładu jazdy, który w jego opinii zwiększy liczbę pociągów zatrzymujących się w Bydgoszczy.

 

Trwają analizy czy przez Włocławek czy przez Lipno

Szybka kolej w kujawsko-pomorskim według planów rządowych ma mieć stacje w Lipnie i w Grudziądzu (analizy wskazują, że pociągi relacji do Trójmiasta zatrzymywałyby się tylko w Grudziądzu ale nie wszystkie). Pozostałe miasta województwa jak Włocławek, Toruń i Bydgoszcz miałyby być skomunikowane istniejącą linią kolejową nr 18. Minister Horała w odpowiedzi na stanowisko Rady Miasta przyznaje, że trwają analizy dotyczące jeszcze innego rozwiązania – skomunikowania Bydgoszczy przez Toruń i Lipno liniami kolejowymi nr 27 i 353. Za korzyści takiego rozwiązania minister wskazuje przebieg przez stacje Toruń Wschodni i Toruń Miasto, które są lepiej usytuowane od Torunia Głównego. Takie rozwiązanie marginalizowałoby Włocławek, w szczegółności, gdyby zrezygnowano z budowy łącznika ze szprychy CPK do Włocławka, skupiając nakłady inwestycyjne na linii nr 27.

 

O korzyściach dla Bydgoszczy minister Horała już nie pisze. Relacja Lipno – Toruń Wschodni odbywałaby się po linii nr 27, która obecnie ma jeden tor i nie posiada elektryfikacji, na najszybszym odcinku pociągi mogą rozpędzać się do 70 km/h. Jeżeli chodzi o odległości do pokonania to będzie ona podobna jak przez Włocławek, tylko linia nr 18 ma znacznie lepsze parametry z prędkościami przeciętnymi powyżej 100 km/h, do 120 km/h na najszybszych odcinkach. Koszt doprowadzenia linii nr 27 do stanu linii nr 18 będzie zatem dość spory, a korzyści dla Bydgoszczy będą z tego marginalne.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu