Koszt budowy dróg w Polsce jest stosunkowo drogi. W sytuacji, gdy zdaniem rządu przygotowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025) zawiera więcej zadań inwestycyjnych niż jest zabezpieczonych środków finansowych, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce ten koszt obniżyć, chociażby rezygnując z części ekranów akustycznych. Daje to nadzieje na powstanie większej liczby kilometrów dróg w naszym regionie.
Ministerstwo Finansów pracuje nad reformą administracji skarbowej. Zauważono bowiem, iż rozproszona jest w niezależnych od siebie pionach co generuje niepotrzebne koszty i prowadzi do powielania zadań. Uznano zatem, że potrzeba jest szeroka reforma, która zakładać będzie utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz połączenie Izb Skarbowych z Izbami Celnymi. W kujawsko-pomorskim siedzibą Izby Skarbowej jest Bydgoszcz, zaś celników Toruń i tutaj zaczyna się spór bydgosko-toruński.
Doprowadzenie mieszczących się na Wyspie Młyńskiej Młynów Rothera wymagać będzie wielkiego nakładu pracy, ale jak uważa prezydent Rafał Bruski – to miejsce ma potencjał. Stąd też prezydent uważa, że dobrze się stało, iż tę nieruchomość miasto przejęło. Przestrzeń w młynach jest na tyle duża, że budynek spokojnie może mieć kilka zastosowań.
W ubiegły piątek zmarł poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski, który od kilku lat walczył z białaczką. Tę walkę przegrał, choć jak można usłyszeć od węgierskich polityków wpisał się na zawsze do historii przyjaźni polsko-węgierskiej. Poseł Adam Mirkoczki przemawiając w poniedziałek w węgierskim parlamencie mówił, że śmierć Górskiego, to dla relacji polsko-węgierskich wielka strata.
Za kilka dni pracę na stanowisku zastępcy prezydenta Bydgoszczy rozpocznie była minister Maria Wasiak. Zdaniem opozycyjnej części lewicy, którą reprezentuje Grzegorz Gruszka jest to zła kandydatura, chociażby z powodu prowadzonych przeciwko niej postępowań prokuratorskich.
Zamówienia publiczne dotyczące wykonywania usług edukacyjnych w ramach prowadzonego przez Urząd Miasta Inowrocławia projektu badane są przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Projekt edukacyjny realizowany był w 2014 roku. Jak ustaliliśmy kontrola CBA trwa od marca.
Miasto Bydgoszcz wnioskowało o dotację z Ministerstwa Rozwoju w ramach konkursu ,,Modelowa Rewitalizacja Miast”. Dotacja miałaby posłużyć m.in. na rewitalizacje nabrzeży w Śródmieściu i w Starym Fordonie. Wniosek otrzymał dość wysoką ocenę, ale uplasował się o jedną lokatę za wysoko.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?