Młodzi pamięci ofiar nazizmu



W przeddzień 75-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie Młodzieży Wszechpolskiej udali się do powiatu nakielskiego, aby symbolicznie zapalić znicze ofiarom II wojny światowej. Jesień 1939 roku była szczególnie krwawa dla terenów Krajny.

Tereny powiatu nakielskiego w II Rzeczypospolitej leżały blisko granicy z Niemcami, stąd też już 2 września Niemcy zajęli Nakło. Wówczas miejscowi Niemcy zaczęli organizować oddziały paramilitarne, które zajmowały się w ramach akcji tzw. Inteligenzation” eliminowaniem polskiej warstwy przywódczej.

 

Tak jak te tereny mogą być dumne z Powstania Wielkopolskiego, tak 20 lat później w niemal każdej wsi przelewała się Polska krew. W Potulicach tuż pod Bydgoszczą mieścił się obóz koncentracyjny, gdzie życie straciło wiele osób, w Paterku pod Nakłem zamordowano 200 niewinnych osób. Miejsc kaźni Polaków było jednak znacznie więcej.

 

{gallery}stories/2014/8/wojna{/gallery}

 

W niedzielę działacze Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili część mogił zapalając symboliczne znicze: w Nakle, w Paterku, w Sipiorach i Studzienkach, Kcyni oraz w Potulicach. Znicz zapalono także na grobie Antoniego Nadskakuły w Nakle, który zginął w 1919 roku zlinczowany przez ludność niemiecką, gdy przy dziennikarzach zagranicznych zademonstrował patriotyczną postawę, że Nakło jest polskim, a nie niemieckim, miastem. Na cmentarzu w Sipiorach znajduje się mogiła, gdzie spoczywa 80 pomordowanych, oprawcami głównie byli ich niemieccy sąsiedzi. Zabijano prostych ludzi, nie mając dla nich żadnej litości.