Od października Politechnika Bydgoska kształci lekarzy w ramach Wydziału Medycznego. Tej jesieni jest plan przyjęcia pierwszych studentów pielęgniarstwa, co będzie drugim kierunkiem medycznym na tej uczelni. Deficyt pielęgniarek jest podobnym w Polsce problemem jak brak wystarczającej liczby lekarzy, będzie to zatem odpowiedź Politechniki Bydgoskiej na zapotrzebowanie społeczne.
Z danych OECD wynika, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada niecałe 6 pielęgniarek, gdy średnia dla państw OECD to ponad 9. W krajach skandynawskich i w Szwajcarii ten wskaźnik wynosi powyżej 18. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych ostrzega, że do 2030 roku liczba pielęgniarek w zawodzie zmniejszy się o ponad 26 tys., zatem ten wskaźnik może zmaleć, gdyż średni wiek w tym zawodzie przekracza 54 lata, a ok. 30% aktywnych pielęgniarek ma ponad 60 lat. Według analizy NIPiP w kujawsko-pomorkim ubytek wyniesie ponad 2 tys., czyli ok. 18%.
– Po uruchomieniu w październiku 2024 roku kierunku lekarskiego rozpoczęliśmy intensywne prace nad pielęgniarstwem. Złożyliśmy stosowną dokumentację w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwa przewidziana przepisami procedura. Liczymy, że jeszcze w okresie wakacyjnym rozpoczniemy rekrutację – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.