Przed ,,Potopem” narodowe czytanie ,,Trylogii” Sienkiewicza



Odbudowana wysiłkiem społecznym fontanna ,,Potop” swoim pięknem tak zachwyca, że organizowane są przy niej z dużą chęcią imprezy kulturalne. Po serii koncertów w sobotę 6 września czeka nas spotkanie w ramach zainicjowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego czytania słynnej ,,Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe czytanie dzieł tego wielkiego polskiego literata odbywać się będzie tego dnia w całej Polsce. W Bydgoszczy, która jest nazywana przez niektórych miastem muzyki, przy takim spotkaniu kulturalnym nie mogłoby zabraknąć brzmień muzycznych. O to zadba młodzieżowa orkiestra dęta z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.

 

Czytanie ,,Trylogii” pod ,,Potopem” rozpocznie się oczywiście od ,,Potopu”, czyli powieści poświeconej wojnie polsko-szwedzkiej, która miała też wpływ na dzieje Bydgoszczy. Głośno czytać dzieła Sienkiewicza będą znani bydgoszczanie – m.in. prezydent Rafał Bruski, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, radne Sejmiku i radni miejscy. Narodowe czytanie rozpocznie się o godzinie 11:00.

 

W tym samym czasie impreza towarzysząca czytaniu dzieł Sienkiewicza będzie się odbywać na dziedzincu Wojewódzkiej i Miejkiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się przy Starym Rynku.

 

W okresie II Rzeczypospolitej pierwszy pomnik poświecony Henrykowi Sienkiewiczowi powstał w Bydgoszczy dzięki dużemu zaangażowaniu bydgoskich społeczników z dr Władysławem Bełzą na czele. Na uroczystość jego odsłonięcia przybył prezydent RP Ignacy Mościcki. Ten pomnik miał duże znaczenie symboliczne, gdyż po latach niemieckich zaborów chciano podkreślić, że Bydgoszcz w swojej tożsamości jest miastem polskim ,które często stojąc przy granicy wiernie służyło Polsce, broniąc jej przed żywiołami germańskimi. Tak było chociażby w czasie wojny polsko-krzyżackiej, w czasie której miała miejsce słynna bitwa pod Grunwaldem, o której głównie mówimy za sprawą powieści ,,Krzyżacy”, którą napisał właśnie Henryk Sienkiewicz. W czasie II wojny światowej pomnik ten został zniszczony. Po wojnie odbudowano go w innym kształcie i mieści się w Parku Kochanowskiego obok filharmonii.

 

To co łączy zrekonstruowaną fontannę ,,Potop” z odsłoniętym w 1927 roku pomnikiem Sienkiewicza to powstanie obu dzieł dzięki dużemu zaangażowaniu społeczności bydgoskiej.