Zarząd CWZS Zawisza na wniosek prezydenta Rafała Bruskiego podjął decyzję o uniemożliwieniu korzystania z obiektów sportowych przy ulicy Gdańskiej po przez Stowarzyszenie Piłkarskie, które zajmuje się szkoleniem młodzieży. Radny Tomasz Rega oczekuje wyjaśnień, na jakiej podstawie prawnej została podjęta ta decyzja.
Prezydent wezwał CWZS do usunięcia z obiektów stowarzyszenia z powodu konfliktu jakie pojawiło się na linii właściciel klubu WKS Zawisza Bydgoszcz SA Radosław Osuch oraz kibice. Stowarzyszenie Piłkarskie w swoich oświadczeniach podkreślało, że nie czuje się uczestnikiem tego sporu, ale mimo to zapadły decyzje uniemożliwiające prowadzenie dalszej działalności szkoleniowej przez stowarzyszenie.
Radny Tomasz Rega na drodze interpelacji wnioskuje do prezydenta Rafała Bruskiego, aby zbadał czy podległy pod miasto Cywilno Wojskowy Związek Sportowy działa zgodnie ze swoim statutem – Działając na podstawie Statutu miasta Bydgoszczy składam wniosek o przeprowadzenia czynności wyjaśniających, w trybie przewidzianym Prawem o stowarzyszeniach, dotyczących działań Zarządu CWZS „Zawisza” wobec Stowarzyszenie Piłkarskie „Zawisza” odnośnie wezwania do opuszczenia przez ww. podmiot pomieszczeń i szatni Kompleksu Sportowego „Zawisza” oraz zakazu prowadzenia działalności szkoleniowej na obiektach miejskich zarządzanych przez CWZS. Proszę o podjęcie czynności w zakresie zgodności ww. działań z paragrafem 15 pkt. 1 ppkt 2) Statutu CWZS „Zawisza”.
Wspomniany przez radnego punkt statutu odnosi się do praw członków CWZS, którym w tym przypadku jest także Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza – Członek zwyczajny ma prawo do korzystania z obiektów koniecznych do uprawiania reprezentowanych dyscyplin sportu na zasadach określonych w regulaminach wykorzystywania obiektów sportowych.
Z punktu formalnego stowarzyszenie nadal jest członkiem CWZS, a zarząd który działał na wniosek prezydenta nie ma statutowych kompetencji do wykluczania jakiejkolwiek organizacji z listy członków.
Radny podobne zapytanie skierował ponadto do zarządu CWZS.