Sejmik niesolidarny z pracownikami Solino i Anwilu



Część radnych chciało, aby Sejmik Województwa kujawsko-pomorskiego wyraził solidarność z prowadzącymi od ponad 60 dni głodówkę pracownikami Inowrocławskich Kopalni Soli ,,Solino” oraz pracownikami Anwilu Włocławek, którzy sprzeciwiają się przenoszeniu części ich firmy do Płocka. Ta kwestia jednak dość poważnie podzieliła radnych.

Pierwszy temat wywołał radny Roman Jasiakiewicz Od ponad dwóch miesięcy głodują górnicy z kopalni Solino. Obchodzimy Wigilię w najróżniejszej formie i w najróżniejszy sposób. Nie przesądzając zasadności tej głodówki, proponuję, abyśmy wyrazili solidarność i przekazali życzenia dla głodujących kopalni ,,Solino”. To jest o tyle zasadne, że właściciel zakładu PKN Orlen jest własnością Skarbu Państwa.

 

Jeszcze dalej chciał pójść klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, który zauważył, że jest to przede wszystkim walka o interes regionu i miejsca pracy na terenach, gdzie bezrobocie jest dość wysokie, stąd też zaproponowano przyjecie stanowiska w tej sprawie oraz także sytuacji pracowników Anwilu Włocławek, którzy także należą do grupy kapitałowej PKN Orlen.

 

W głosowaniu za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad opowiedziało się 16 radnych, zaś 13 było przeciw. Wymagana była jednak bezwzględna większość, którą stanowi 17 radnych. Co ciekawe przeciwko głosowali radni z okręgu inowrocławskiego – Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Dariusz Kurzawa PSL i Ryszard Kierzek PSL. Co ciekawe z radni PO i PSL z okręgu włocławskiego – Sławomir Kopyść, Piotr Pręgowski zagłosowali za.

 

Jasiakiewicz nie dawał jednak za wygraną i zwrócił uwagę, że skierował zupełnie inny wniosek niż PiS, który także powinien zostać rozpatrzony. Sprawę odroczono na koniec sesji, gdzie radni ustalili jednozdaniowe życzenia nadziei dla protestujących górników jako wolny wniosek obecnych na sali rajców Sejmiku. Radny Paweł Knapik z PO poprosił tylko o zaprotokołowanie, że on się pod tym nie podpisuje.

 

Mniej więcej w tym samym czasie w Inowrocławiu trwały rozmowy pomiędzy związkowcami, a pracodawcą i właścicielem czyli PKN Orlen. Protest głodowy będzie kontynuowany w święta, ale jest duża szansa, że dojdzie jeszcze w tym roku do przełomu. Więcej – W Solino jest szansa na przełom.